William Shakespeare'in Macbeth oyunundaki Lady Macbeth karakterinin Freud'un psikanalitik kuramı açısından çözümlenmesi
A psychoanalytic study on the character Lady Macbeth in the play Macbeth by William Shakespeare
  1. Tez No: 607508
  2. Yazar: ESRA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PINAR ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde Shakespeare'in Macbeth oyunundaki Lady Macbeth karakteri Sigmund Freud'un psikanalitik kuramı açısından incelenmiştir. Freud'un ortaya koyduğu bazı kuramlar ve kavramlar karakterin bazı psikolojik yapısı göz önüne alınarak uyarlanmış ve tiyatro yapısına uygun olarak irdelenmiştir. Freud'un psikanaliz-hasta ilişkisinden faydalanarak Lady Macbeth karakteri üzerinde yeni bir yaklaşımla motifler ve simgeler göz önüne alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Karakterin bilinç altındaki düşünceler ortaya çıkarılarak insanda var olan dürtülerden yola çıkılmış ve karakterin iç dünyasını anlamaya çalışılmıştır. Karakterin yaşadığı süreçler,olay örgüsü ve Shakespeare'in şiirsel dili de incelemeye katkı sağlayan etmenleri oluşturmuştur.Tüm bu çalışmalar yapılırken psikanalitik kuramı daha iyi anlamak için Freud'un ortaya koyduğu çalışmaları sürdüren ve yeni katkılarda bulunan diğer psikanalizcilerden de çokça faydalanılmıştır. Tezin bazı bölümlerinde bu psikanalizcilere yer verilmiş ve Freud'un çalışmalarıyla karşılaştırma olanağı bulunmuştur. Son bölümde karakter çözümlemesi tamamen Freudyen bakış açısına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the character Lady Macbeth in Shakespeare's Macbeth is analyzed in terms of Sigmund Freud's psychoanalytic theory. Some of the theories and concepts that Freud put forward have been adapted according to the structure of the theater. Taking advantage of Freud's psychoanalytic-patient relationship, Lady Macbeth's character has been tried to be explained with a new approach considering the motifs and symbols. The subconscious thoughts of the character are revealed and the impulses of the human being have been determined and the inner world of the character is tried to be understood. The process of character, the plot and Shakespeare's poetic language have also contributed to the study. In the course of all these studies, other psychoanalysts who have continued to work on Freud and made new contributions to better understand the psychoanalytic theory have also been used. In some parts of the thesis, these psychoanalysts were included and a comparison was found with Freud's studies. The last chapter includes character analysis that is explained from Freudian viewpoints.