19. yüzyılda Kur'ân tarihi çalışmaları: Musa Cârullah ve Ahmet Cevdet örneği
Historical studies of The Qur'an in the 19th century: Musa Cârullah and Ahmet Cevdet example
  1. Tez No: 607507
  2. Yazar: ZEKİ KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kur'ân-ı Kerîm her dönemde üzerine ilgi duyulan bir ilahi kitap olması yönüyle araştırmalara konu olmuştur. Bu araştırmalar onun daha iyi anlaşılması amacına yönelik olduğu gibi, batılı müsteşriklerin yaptıkları gibi onun tahrife uğradığını ve güvenirlik noktasında zaafiyet taşıdığını iddia etmeleri şeklinde de olmuştur. Ancak yapılan çalışmalar ve varılan sonuçlara bakıldığında Kur'ân-ı Kerim'in indiği tarihten bugüne kadar hiçbir harfinin değişmeden geldiği görülmektedir. İslam âlemi bu konuda ittifak halinde olduğu gibi müsteşriklerin de herhangi bir itirazı söz konusu olduğu görülmemiştir. Ancak müsteşrikler bu tahrif ve güvenirlik konularındaki iddialarını daha ileriye taşıyabilmek için Kur'ân'ın tarihsel seyri içinde yazılması, ezberlenmesi, Mushaf haline getirilmesi ve çoğaltılması noktalarında eleştirel çalışmalar yapmışlardır. İşte biz de bu çalışmamızda Hz. Peygamber (s.a.v.) zamanından başlayarak sahabe dönemi sonuna kadar devam eden Kur'ân'ın ezberlenmesi, yazılması, cem'i ve istinsâhı konularını ele alan Musa Cârullah Bigiyef'in Tarîhu'l- Kur'ân ve'l-Mesâhif ve Ahmet Cevdet Paşa'nın Hülâsatü'l-Beyân fî Telîfi'l-Kur'ân isimli risalelerini inceleyerek onların Kur'ân tarihi alanında sahip oldukları konumlarını belirlemeye çalıştık. Çalışmamızın konusu olan her iki eser, Kur'ân Tarihi ile ilgili genel bilgiler yanında müsteşriklerin iddialarına üstü kapalı da olsa cevapları ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran has been the subject of research in every period since it is a hymn book that is of interest. These investigations were in the form of a better understanding of it, as well as the claims of the Western undersecretaries that it was destroyed and weakened in terms of reliability. However, when the studies and the conclusions reached are examined, it is seen that no letters of the Qur'an have come unchanged from the date of descent to the present day. The Islamic world is not in alliance with this issue, nor did it appear to have any objections from the Undersecretaries. However, the undersecretaries made critical studies about the writing, memorization, conversion and reproduction of the Qur'an in the historical course of the Qur'an in order to further their claims about these falsifications and reliability issues. At this point we Hz. Starting from the period of the Prophet (saas) and continuing until the end of the Companions of the Qur'an memorization, writing, writing and dealing with the issues of cem'i and insistence Musa Cârullah Bigiyef'in History-Qur'an and'l-Mesâhif and Ahmet Cevdet Paşa Pasha by examining Hulasatü'l-Beyan fi Telifi'l-Qur'an, we tried to determine their position in the history of the Qur'an. Both works, which are the subject of our study, contain general information about the History of the Qur'an as well as answers to the claims of the Undersecretary.