Ergenlerde siber zorbalık ve mağduriyet durumlarının, başa çıkma ve aleksitimi açısından incelenmesi
Investigation of cyberbullying and victimizati̇on in terms of coping and alexithymi̇a in adolescent
  1. Tez No: 607523
  2. Yazar: ALİCAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerinde siber zorbalık ve mağduriyet durumlarının başa çıkma ve aleksitimi açısından incelemektir. Araştırma grubu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ağrı ilinde öğrenim görmekte olan, 207'si kız 213'ü erkek olmak üzere, 420 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında“Siber Zorbalık ve Mağduriyet Ölçeği”,“Başa Çıkma Ölçeği”,“Aleksitimi Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada sırasıyla betimsel istatistiksel ölçüleri (frekans ve yüzdeleri), doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada; ergenlerin başa çıkma stratejilerinin siber zorbalık, mağduriyet ve aleksitimi durumlarını anlamlı bir düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu araştırma sonucunda, aleksitimi düzeyinin siber zorbalık ve mağduriyet durumlarını anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the adolescents' cyberbullying and victimization situations in terms of coping and alexithymia. The research group consisted of 420 students, 207 female and 213 male, studying in the province of Ağrı in the 2018-2019 academic year.“Cyberbullying and Victimization Scale”,“Coping Scale”,“Alexithymia Scale”and“Personal Information Form”were used to collect the data. Descriptive statistical measures (frequency and percentages), confirmatory factor analysis (CFA) and multiple regression analysis were used in the study. As a result of the research; It was concluded that adolescents' coping strategies significantly predicted cyberbullying, victimization and alexithymia. In addition, the level of alexithymia significantly predicted cyberbullying and victimization. As a result of the research; It was concluded that adolescents coping strategies significantly predicted cyberbullying, victimization and alexithymia. In addition, the level of alexithymia significantly predicted cyberbullying and victimization. It is concluded that alexithymia has a mediating effect between cyber bullying and victimization strategies and coping strategies.