Siyasi aktörlerin gazeteci kimliği algısı: 24. dönem milletvekilleri üzerine bir araştırma
The perception of journalist identity of political actors research on 24th member of parliament
  1. Tez No: 607533
  2. Yazar: NİHAN ATİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çalışmanın konusu basının başlıca elemanı olan 'gazeteci'nin Türkiye'de siyasi aktörler tarafından nasıl algılandığıdır. Siyasi aktörlerin çoğu zaman gazetecilerin doğru haber yapmadıkları, gerçeği yansıtmadıkları veya taraf tuttukları yönündeki açıklamaları,“siyasi aktörlerin, gazeteci kimliğini nasıl algıladıkları”sorusunu da akla getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, işte bu soruya yanıt aramak ve haber kaynaklarının en önemlileri arasında yer alan siyasi aktörlerin gözünden gazeteci kimliğini görmektir. Çalışmada siyasi aktör olarak milletvekillerinin ele alınması; gazetecilerin en önemli haber kaynaklarından biri olmalarının yanı sıra siyasi aktörlerin de faaliyet ve görüşlerini basının temel elemanı gazeteciler aracılığı ile topluma ulaştırmaları, aynı zamanda diğer haber kaynaklarından farklı olarak gazetecilerin hak ve sorumluluklarını basın kanunu ile parlamentoda düzenleme yetkisi bulunması nedeniyle, siyasetçilerin gazeteciyi nasıl algıladıkları, bu kimlikte ön plana çıkardıkları temel ilke ve unsurları tespit etmesi bakımından önemlidir. Bu kapsamda siyasi aktör olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 24. Dönem Milletvekilleri araştırmanın evrenini oluşturmuştur ve araştırmaya katılan 130 milletvekili ile yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilen verilerle sonuçlar tartışılmıştır. Milletvekillerine gazeteci kimliğinin temelini oluşturan ve/veya bu kimliğin nasıl algılandığını etkileyen gazetecilerin meslek ilkelerine bağlılıkları, özellikleri, görevlerinin yanı sıra medyanın gücü, haber yapma özgürlüğü gibi uygulamada gazetecinin davranışlarını dolayısıyla mesleki kimliğinin algılanışını etkileyen konular çeşitli ifadelerle sorulmuştur. Haberleri en çok hangi kitle iletişim aracından takip ettikleri, bunlar arasında en çok hangisine güvendikleri, yayınlanmamak üzere bilgi paylaşımı, tarafsız ve belgeli haberciliğin de sorulduğu araştırma sonucuna göre genel olarak; milletvekillerinin, topluma mesajlarını en kapsamlı şekilde ulaştırmada ihtiyaç duyduğu haber medyasının başlıca elemanı olan gazeteci algısı, kavramsal olarak tanımlanan gazeteciliğin ilkelerinden uzaktır.
Özet (Çeviri)
Press said that the main element of the study are journalists, who are perceived by political actors in Turkey. The statements of political actors that journalists often do not report the truth, do not reflect the truth or take sides, also raises the question of“how political actors perceive the identity of journalists”. The aim of this study is to seek answers to this question and to see the identity of a journalist from the eyes of the political actors who are among the most important sources of news. In this study, deputies as political actors are discussed. In addition to being one of the most important news sources of journalists, political actors have also conveyed their activities and opinions to the society through journalists who are the main element of the press. It is important to identify the basic principles and elements they highlight. In this context, as political actors Grand National Assembly of Turkey (Parliament) deputies in the 24th period formed the universe of research and results of the data obtained from a survey of 130 participant deputies are discussed, being conducted face to face in the study. The deputies were asked various issues such as their commitment to the professional principles of journalists, who form the basis of journalist identity and/or how this identity is perceived, their characteristics, their duties, as well as the power of the media, freedom of news, and the perception of their professional identity in practice. As a result of the research, in which mass media they follow the news the most, which one they trust the most, sharing information not to be published, and impartial and documented journalism are asked; The perception of journalists, the main element of the news media, which deputies need to convey their messages to society in the most comprehensive way, is far from the principles of conceptually defined journalism.