Hek293 hücrelerinde klorprifos, selenyum ve kurkumin uygulanmasının hücre canlılığına olan etkisi
The effect of chlorpyrifos, selenium and curcumin application on cell viability in Hek293 cell line
  1. Tez No: 607532
  2. Yazar: ELİF TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖZDEMİR, DR. BAHAR ÖZTÜRK KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biophysics, Physiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Klorprifos (KP; O, O-diethyl O-(3,5,6-trikloro- 2-piridinol) fosforotioat) yaygın olarak kullanılan organofosfatlı insektisittir. Organofosfatlar tarım, ormancılık alanında ve evlerde böceklerle mücadelede en sık kullanılan insektisit grubudur. Organofosfatlı bileşikler vücuda cilt, solunum veya oral yolla giriş yaparlar. Vücutta hızlıca dağılarak yağ dokusu başta olmak üzere böbrek dokusunda birikirler. Organofosfatlar etkilerini asetilkolinesterazın (AChE) inhibisyonu üzerinden göstermekle birlikte diğer nörotransmitterleri, enzimleri ve hücre sinyal yollarını da etkileyebilmektedirler. Ayrıca reaktif oksijen türleri (ROS) üretimi ve DNA kırıklarına yol açarak apoptoza neden olabilmektedir. Çalışmanın amacı, klorprifosun olası toksik etkisinin ve antioksidan özellikleri olduğu bilinen kurkumin ve selenyumun insan embriyonik böbrek hücresi olan HEK293 hücre hattında hücre canlılığı ve proliferasyonu üzerine etkilerini araştırmaktır. Sonuçlarımız incelendiğinde klorprifosun HEK293 hücre hattında orta derecede toksik etkiye neden olduğu gözlenmiştir. Antioksidan etkiye sahip selenyum ve kurkumin uygulanmasının ise hücre proliferasyonunu artırabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Chlorpyrifos (CPF; O,O-diethyl O-(3, 5, 6-trichloro- 2-pyridinol) phosphorothioate) is a commonly used organophosphate insecticide. Organophosphates are the most frequently used insecticides in agriculture, forestry and domestic control of insects. Organophosphate compounds enter the body through the skin, respiratory or oral route. These chemicals quickly disperse in the body and accumulate in the kidney and especially in adipose tissue. Organophosphates show their toxic effects through inhibition of AChE but can also affect other neurotransmitters, enzymes, and cell signalling pathways. It may also cause apoptosis by producing reactive oxygen species (ROS) and DNA fracture. Purpose of the study is to investigate the possible toxic effects of chlorpyrifos, and effects of selenium and curcumin, known to have antioxidant properties, on cell viability and proliferation in human embryonic kidney cell HEK293. When our results were examined it was observed that chlorpyrifos has moderately toxic effect on the HEK293 cell line and that the application of selenium and curcumin can increase cell proliferation with their antioxidant effects.