Libya petrol sektöründe iş sağlığı ve güvenliği üzerine muhasebe uygulamaları ve özel durumlara ilişkin açıklamalar analizi
Analysis of accounting practices and special cases on occupational health and safety in libya oil sector
  1. Tez No: 607566
  2. Yazar: ABDULLAH GOMAA ALİ AL GAZAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, muhasebe açıklama sürecinin sağlık hizmeti alanı ve güvenliği imalatında farklı boyutlarını ve Libya'daki petrol ve doğal gaz için Mellitah örgütünün mali tablolarına doğrudan neden olan engellerin neler olduğu ile ve engeller üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmacı, Bahti'nin saha araştırması yoluyla toplanması metodolojisine dayanarak anketi bir grup uzman ve işçi grubuna dağıttı ve bu alanda ve her iki cinsiyette de tecrübeli ve sosyal bilimler için istatistiksel paketin kullanılmasıyla verileri analiz etti. SPSS 24 ile yapılan analizde üç hipotez kurulmuştur: İlk hipotez: Muhasebe ifşasında Mellitah Oil ve Gas üreticisinin mali beyanlarını etkileyecek iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili engeller vardır. İkinci hipotez: Mellitah üretiminin petrol ve doğal gaz için mali beyanlarında mesleki refah ve güvenlik ile ilgili muhasebe açıklamalarının kullanılmasında hiçbir etkinlik yoktur. Üçüncü hipotez: Muhasebe açıklamalarının mesleki refah ve güvenlik üzerindeki etkisi Mellitah Oil and Gas Corporation'ın mali beyannameleriyle belirlenebilir. Araştırma çalışması, çok sayıda sonuçlara ulaşmıştır. Mellitah Oil and Gas üretiminin mali tablolarına ilişkin refah ve güvenlik ile ilgili muhasebe açıklamalarında % 5 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak önemli bir etkisi vardır. Bu nedenle, bu çalışma, çalışma topluluğunun üyeleri aracılığıyla Tablo 4.14'teki birincil eksendeki soruların cevapları üzerinde bir anlaşmaya varıldığı sonucuna varmıştır: Birinci eksendeki deneklerin her biri için bir örneklem için t-testi için% 95'lik güven aralığında analiz yapılmıştır. Aynı zamanda, topluluk üyeleri tarafından, ikinci eksenin tüm sonuçları üzerinde Tablo 4.15 ile bir anlaşma vardır. Bu, topluluk üyeleri tarafından bu eksenin tüm paragraflarında Tablo 4.16 ile anlaşmanın yapıldığı anlamına gelir: üçüncü eksenin her paragrafı için bir numune için t-testi ve bu destek için% 95 güven aralığı mevcuttur. Bu nedenle, bu çalışma, çalışma topluluğunun üyeleri tarafından onayın alındığı sonucuna varmıştır. Bu sonuç, üçüncü hipotez çalışmasının geçerliliği ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
The present study aims at identifying the different dimensions of the accounting disclosure process in terms of occupational health and safety and its impact on the financial statements of Mellitah Company for oil and gas in Libya regarding obstacles and obstacles that have a direct cause. The study was based on the methodology of collection of the Bahti through the field study distributed the questionnaire to a group of specialists and workers and experienced in this area and both sexes and we analyzed the data through the use of the statistical package for social sciences SPSS version 24. By establishing the three hypotheses: The first hypothesis: There are obstacles in the accounting disclosure on occupational health and safety and have an impact on the financial statements of Mellitah Oil & Gas Company. The second hypothesis: There is no efficiency for the use of accounting disclosure on occupational health and safety in the financial statements of the company Mellitah for oil and gas. The third hypothesis: The impact of accounting disclosure on occupational health and safety can be determined in the financial statements of Mellitah Oil & Gas Company. The study reached a number of results, most importantly. There is a statistically significant effect at the 5% level between the accounting disclosure on health and safety on the financial statements of Mellitah Oil & Gas Company. Thus we conclude that there is agreement by the members of the study community on the first axis in Table 4.14: the result of t-test for one sample for each of the paragraphs of the first axis and the confidence interval of 95% for μ. There is also agreement by members of the community on all paragraphs of the second axis through Table 4.15: the result of t-test for one sample for each paragraph of the second axis and the 95% confidence interval for μ This supports. This means that there is agreement by members of the community on all paragraphs of this axis through Table 4.16: the result of t-test for one sample for each paragraph of the third axis and the 95% confidence interval for μ This supports.and thus we conclude that there is approval by members of the study community. This conclusion supports the validity of the third research hypothesis.