Uluslararası hukuk açısından başarısız devletler ve iç silahlı çatışmalarda savaşan taraf statüsü
Non-successfull states in terms of international law and belligerent status in internal armed conflicts
  1. Tez No: 607613
  2. Yazar: ALPEREN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Silahlı çatışmalar kavramı, günümüzdeki kadar yaygınlaşmadan önce sadece iki devlet arasındaki konvansiyonel savaşları tarif etmek için kullanılmaktaydı. Ancak konvansiyonel savaşların maliyeti ve dünya savaşları sonunda ortaya çıkan insan kayıplarının yüksek oluşu iç silahlı çatışmaların yeni bir kavram olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. İç silahlı çatışmalar sonucu oluşan kayıpların her geçen yıl artması, konvansiyonel savaş kadar iç silahlı çatışmaların meydana gelmesinin de olağan görülmesine neden oluştur. Bu nedenle uluslararası çatışmalar gibi henüz uluslararasılaşmamış iç silahlı çatışmalar da uluslararası hukukun kapsamına dahil edilmiştir. İç silahlı çatışmalarda insancıl hukuk kuralları geçerlidir. Türkiye'nin de yaklaşık kırk yıldır içinde olduğu çatışma benzeri durum konunun sürekli olarak İnsan Hakları Hukuku ve Uluslararası İnsancıl Hukuk Açısından ele alınmasını gerektirmektedir. Bu nedenle iç silahlı çatışmalar kavramı bu tezin temel çalışma konusunu oluşturmaktadır. Tezin birinci bölümünde iç silahlı çatışma türleri, iç silahlı çatışmaların uluslararası boyut kazanması ve iç silahlı çatışmaların nedenleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, iç silahlı çatışmaların oluşumuna sebebiyet veren başarısız ve çökmüş devlet yapıları ile bu tür devletlerin tanımı ve ortaya çıkardığı sorunlar ele alınmış ayrıca devlet terörizmi kavramı, devletlerin terörizme verdiği destek ve bu kavramların iç silahlı çatışmalara etkilerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise İnsancıl Hukuk kurallarının terörizm ile mücadele de ve terörizmin ortadan kaldırılmasında bir yarar sağlayıp sağlamadığı hususları ile uluslararası nitelik kazanmamış iç silahlı çatışma kavramları ayrı ayrı değerlendirilmeye çalışılmış ve Türkiye'nin terörle mücadelesi insancıl hukuk açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of armed conflicts was only used to describe the conventional wars between the two states before it became as widespread as it is today. However, the cost of conventional wars and the high human casualties resulting from world wars have led to the emergence of internal armed conflicts as a new concept. The increase in the losses caused by internal armed conflicts every year makes the formation of internal armed conflicts as normal as the conventional war. Therefore, internal armed conflicts that have not yet been internationalized, such as international conflicts, are included in the scope of international law. Humanitarian law rules apply to internal armed conflicts. Turkey's Human Rights Law is constantly the subject of conflict-like situations for almost forty years and the handling of international humanitarian law requires Angle. Therefore, the concept of internal armed conflicts is the main subject of this thesis. In the first part of the thesis, the types of internal armed conflict, the international dimension of internal armed conflicts and the causes of internal armed conflicts are discussed. In the second part, the definition of failed and collapsed state structures causing the formation of internal armed conflicts and the problems of these types of states are discussed and the concept of state terrorism, the support of states to terrorism and the effects of these concepts on internal armed conflicts are discussed. In the third section humanitarian law rules on combating terrorism as well, and terrorism has not won international nature of the issues that provide a benefit for the elimination of internal armed conflict concepts have been evaluated separately and Turkey were discussed in terms of the fight against terrorism humanitarian law.