Evde endüstri devrimi: Makine ev, geleceğin evi ve akıllı ev
The industrial revolution of house: Machine house, house of the future and smart home
- Tez No: 607615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ŞUMNU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsanlar yeryüzünde var olduklarında kendilerini doğal etmenlerden koruyacak sığınaklara ihtiyaç duymuşlardır. İnsanlar ilk çağlarda mağara gibi doğal alanları kendilerini doğa olaylarından koruyan mekanlar olarak kullanmıştır. Bu mekanlar insanları doğal etmenlerden korumanın yanı sıra onların mahrem alanı olmuştur. Bu mekanlarda yıllarca farklı nesiller bir arada uyum içinde yaşamış, yaşamın zorluklarını beraber deneyimlemişlerdir. İnsanlar yerleşik yaşama geçtiklerinde yaşam tarzları değişmiştir. İnsanlar kendilerini dış etmenlerden korumak amacıyla yaşadıkları alanlarda bulunan doğal malzemelerden ilk ev olarak tanımlanabilen yapılar inşa etmişlerdir. Bu evlerde tıpkı ilkel barınak örneklerinde olduğu gibi doğa olaylarından koruma sağlayan, mahrem alanlar olarak varlıklarını sürdürmüştür. Teknolojinin ilerlemesi ve Endüstri Devrimi'nin başlamasıyla insanların yaşam tarzında büyük bir değişim yaşanmıştır. Şehirler kitlesel üretimin merkezine dönüşmüştür. İnsanlar tarımın yapıldığı alanlarda değil, şehirlerde yaşamaya başlamıştır. Endüstri Devrimi'nin gelişiyle ev kavramında bir kırılma yaşanmıştır. Dönem içinde gerçekleşen değişimlerle ev parçalarına ayrılmış, yeniden tanımlanmış ve şehirlerde yaşayan insanların barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla yeniden üretilmiştir. Bu dönemde geçmişten bir kopuş yaşanmış ve evde bu kopuştan etkilenerek yeniden ele alınmıştır. İlerleyen dönemlerde Dünya'da yeni değişimler yaşanmıştır. Bu değişimler sanat, mimari, tasarım vb. alanlarda yeni değişimlerin ve dönüşümlerin yaşanmasına neden olmuştur. Dünya'da yaşanan yeni değişimler her alanı etkilediği gibi ev düşüncesini de etkilemiştir. Dünya'da farklı dönemlerde yaşanan değişimlerle farklı ev konseptleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Beginning from their first occurrence on the Earth, people have needed shelters to protect themselves from natural phenomenons. In the first ages, the humanity occupied caves and other types of natural formations in which they lived in them as spaces so as to protect themselves from natural phenomenons. Those spaces were not only used for protection as they also operated as the privacy spaces. Various generations had dwelled together in those spaces as they also experienced hardships of life together, too. Once the humanity passed to settled life, their lifestyles also changed. By utilization of natural materials, in order to protect themselves from natural events, human beings constructed the first models of houses. Similar to primitive shelters, those houses were used as privacy zones that provided protection from natural phenomenons. Via technological advancements and advent of the Industrial Revolution, tremendously effective changes emerged in daily lives of people. Cities became centers of mass production. People shifted to dwelling in urban zones and rural zones that agriculture was practiced was not occupied anymore. With the advent of the Industrial Revolution, a milestone arose within the scope of the term, house. Thanks to alterations occurred in that phase of the time, the term, house, was disassembled into its particles, re-introduced and reproduced in order to meet sheltering needs of people living in urban mediums. In that phase of time, a secession from the past took place and the term, house, was reconsidered since the secession had an impact on it as well. In next phases of time, new changes occurred in the world. Those changes led to new alterations and transformations in art, architecture, design and so on. Changes occurring in the world affected how the term, house, was imagined as well as other disciplines. Dependent on the changes occurred in different times, diverse concepts for the term, house, were introduced.