Bir tehlikeli atık bertaraf tesisinde iş sağlığı ve güvenliği risklerinin analizi
Examination of a hazardous waste disposal plant in the context of occupational health and safety
  1. Tez No: 545403
  2. Yazar: MERVE ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Disipliner arası çalışma gerektiren bir alan olan tehlikeli atık bertaraf tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlike arz eden etmenlerin tespit edilmesi, bunların yol açabileceği risklerin engellenmesi veya etkisinin azaltılması için çözüm önerileri getirilmesi gereklidir. Bu çalışmada bunların yanında işletme kapasiteleri, lisans türleri, sektördeki tecrübeleri gibi kriterlere bakılarak seçilen bir tesiste risk değerlendirmesi uygulaması yapılması amaçlanmıştır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında iş kazası ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi için kuralcı yaklaşım modeli yerine önleyici yaklaşım modeli esas alınmıştır. Önleyici yaklaşım modelinin uygulanabilirliğinin artması için en etkin yöntem risk değerlendirmesi yapılmasıdır. Bu tez çalışmasında kullanılan bulanık mantık temelli risk değerlendirmesi ile literatürdeki diğer risk değerlendirme metotlarına göre daha objektif sonuçlara ulaşılması hedeflenmiştir. Bilindiği gibi riskin temel bileşenleri; olasılık, şiddet ve frekanstır. Çalışmada; olasılık, şiddet ve frekans kriterleri karar kriteri olarak kullanılmış ve bulanık analitik hiyerarşi süreci metodu ile bu kriterlerin önem ağırlıkları tespit edilmiştir. Sonrasında atığın tesise girişi, atığın analiz edilmesi, tehlikeli atığın ara depolanması, tehlikeli atığın bertaraf edilmesi ve yardımcı tesisler olarak tanımlanan beş ana süreç için belirlenen 46 risk; karar kriterlerine göre bulanık topsis metodu ile değerlendirilerek önceliklendirilmiştir. Tüm ana süreçler için tespit edilen en önemli 5 riske özgü çözüm önerileri sunulmuştur. Yapılan çalışmanın en önemli çıktısı, sektörde kullanımı yaygın olmayan bulanık mantık temelli risk değerlendirmesinin bu sektör için uygun olduğunun ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
It is required to determine the factors that are dangerous in terms of occupational health and safety in hazardous waste disposal facilities, which is an area where multidisciplinary work is required, and to suggest solutions for preventing the risks that they may cause. In addition to these, in this study it is aimed to make a risk assessment for a selected plant by considering criteria such as operational capacities, license types, and experience in the sector. Under the Occupational Health and Safety Law No. 6331, preventive approach model is taken as the basis for avoiding occupational accidents and occupational diseases rather than the rule-based approach model. The most effective method for increasing the feasibility of this approach is making risk assessment. Fuzzy logic based risk assessment used in this study aims to achieve more objective results than other risk assessment methods in the literature. As is known, basic components of a risk are probability, severity and frequency. In this study; probability, severity and frequency criterion were used as decision criterion and the importance weights of these criteria were determined with fuzzy analytical hierarchy process. Then, 46 risks identified for the five main processes identified as entry of waste to the plant, waste analysis, interim storage of hazardous waste, disposal of hazardous waste, and auxiliary facilities; were evaluated by fuzzy TOPSIS method according to decision criteria and prioritized according to their level. Solutions for the 5 most important risks identified under each main process have been proposed. The most important output of this study is to show that fuzzy logic based risk assessment, which is not common in the sector, is suitable for this sector.