Geleneksel ve alternatif eğitim sistemlerinde mekan organizasyonlarının ilköğretim çağındaki çocukların mekan gereksinimlerine göre yorumlanması
Interperetation of space organizations in traditional and alternative educational systems according to space requirements of primary school children
- Tez No: 607623
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BARKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Eğitim, bireyin kendini geliştirmesi, aynı zamanda toplumların bilimsel, kültürel ve sosyolojik anlamda kalkınabilmesi için gereklidir ve önemi çok iyi anlaşılmalıdır. Ailede alınan eğitimden sonra, eğitimin ilk ve en önemli basamağı ilkokulda alınan eğitimdir. Türkiye'de ve dünyada birçok farklı eğitim sistemi uygulanmış ve uygulanmaya devam etmektedir. Geleneksel (klasik) eğitim sistemleri, zaman içerisinde süresi açısından farklılık gösterse de, uygulama açısından öğretmeni merkeze alan bir anlayış çerçevesinde ilerlemektedir. Dünyada adı son yüzyılda duyulmaya başlayan, Türkiye'de ise son yıllarda uygulanmaya başlayan alternatif eğitim modelinde ise eğitimin merkezinde öğrenci bulunmaktadır. Uygulanan sisteme bağlı olarak, eğitim yapılarının tasarımları birbirinden farklılık göstermektedir. Bu tez çalışmasında, eğitim yapılarının esas kullanıcısı olan çocuğun bedensel, bilişsel ve psiko – sosyal gelişimleri doğrultusunda psikolojik ve fiziksel mekansal gereksinimleri belirlenmiş, bu mekansal gereksinimlerin eğitim yapılarının vaziyet planı kararlarına, mekan organizasyonlarına, ve fiziksel mekan koşullarına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Education is necessary for personal self-improvement meanwhile scientific, cultural and sociological development of societies and its importance needs to be understood very well. Primary school education is the first and the most important level after early childhood education given by parents. Many different education systems were applied and continue to be applied in Turkey also all around the world. Even if the duration of the education is different, the teacher takes place in the center within the framework of the traditional education systems. In the alternative education system which is heard for the last century in the world and past few years in Turkey, student is the center of the education. School building designs differ depending on the educational systems. In this thesis; it was determined the psychological and physical space requirements of the children, who is the main users of education buildings, in accordance with their physical, cognitive and psychosocial development. Also the effects of these space requirements to site plan decisions, space organizations and physical conditions of space were examined too.