Küresel marka yaratmada Turquality projesi: Bir sanayi işletmesinde uygulama
Turquality project in creating global brand: Field study at an industry enterprise
  1. Tez No: 607656
  2. Yazar: CANAN BAŞALOĞLU GÖZLÜKLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, Turquality programı kapsamında faaliyet gösteren üretim işletmesinin markalaşma ve küreselleşme süreçleri incelenerek, Turquality programının söz konusu incelenen işletmenin markalaşma ve küreselleşme süreçlerine olan katkıları ortaya konulmuştur. Çalışmada; Turquality Marka Destek Programı kapsamında 30.05.2017 tarihinden itibaren destek almaya hak kazanmış, imalat sektöründe makine üretimi yapan bir firmanın yetkilileri ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiş ve daha önce hazırlanan sorular sorulmuştur. Söz konusu görüşmeler, firmanın Turquality destek başvurusu kabul edildiği tarihten itibaren Turquality Uzmanı olarak görev yapan yetkilisi ve üst düzey yöneticileri ile gerçekleştirilmiştir. Firma yetkililerinin verdiği cevaplar görüşme esnasında kaydedilmiş ve firmadan Turquality programından önce ve sonrasındaki ciro, ihracat değerleri, çalışan sayısı, üretim adedi ve tutundurma faaliyetleri bütçesinin verileri de belirli bir periyodu kapsayacak şekilde temin edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile yapılan vaka analizi sonucunda, Turquality desteklerinin, firmanın yeni pazarlara açılmasını ve ihracatını arttırmasını sağlamıştır. Destekler sayesinde firmanın yurtdışındaki piyasalarda rekabet gücü ve pazar payı artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, branding and globalization processes of a manufacturing firm supported through Turquality program were analyzed and contrubiton of the Turquality program on the branding and globalization processes of this firm was revealed. Face to face interviews were held in this study with the top managers of a firm producing machines in the manufacturing industry and supported through Turquality program since 30/05/2017. Those interviews were held with the Turquality expert, who had worked at this post since the beginning of the Turqualit support, and the top managers. The answers of the interviewees were recorded during the interviews and the data on the turnover, export values, number of employees, total production and promotion budget before and after the Turquality program were also obtained from the firm. According the results of the case study conducted through semi-structured interviews, it was found that Turquality program increased the exports of the firma and supported the firm to enter the new internetional markets. Due to the Turquality program, competition power and the market share of the firm has increased.