Ma‛mer b. Râşid ve tefsir geleneğindeki yeri
Ma'mar b. Râshid and his place in the tafsir tradition
  1. Tez No: 607672
  2. Yazar: EMRULLAH ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada tâbiîn dönemi müfessir ve muhaddislerinden Ma'mer b. Raşid'in (ö. 153/770) tefsir ile olan ilgisi ve tefsir rivayetlerinin incelenip tasnif edilmesi konu edilmektedir. Ma'mer b. Râşid'in tefsir kaynaklarının ve tariklerinin tespit edilmesi, rivayetlerin muhteva analizinin yapılması ve kendisinden sonra da Tefsir literatüründeki yerinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Bu sayede tâbiîn dönemi tefsir algısı, tefsir rivayetlerine yaklaşım biçimi, dönem ve ekollere göre rivayetlerin farklılaşmasının izinin sürülmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Ma'mer'in hayatı, yaşadığı dönem, hocaları ile ilişkisi, tefsir ilmine olan ilgisi incelenmiş ve tefsir rivayetlerini ele almadaki metodu ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç itibariyle Ma'mer'in özellikle Katâde rivayetlerinin önemli bir aktarıcısı olmakla birlikte tâbiûn dönemi önde gelen ulemadan da pek çok rivayet naklettiği; Yemen bölgesinde Ehl-i Hadis'i temsil etmesine rağmen az da olsa dirayete müracaat ettiği; rivayetlerinde siyer, itikad ve fıkıh bilgisinin yanısıra israiliyat ve kelime izahlarının yoğun olarak yer aldığı neticesine ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the role and relation of Ma'mar b. Râshid (d. 153/770) in the tafsir, who is one of the tâbi'ûn muhaddith and exegete (mufessir) scholars, and the tafsir rumors (riwâyât) have analyzed and classified. Also, in this study will aim at to find out the primary tafsir sources and variants of Ma'mar b. Râshid; to analyze the content of rumors, and to reveal the role of him in the tafsir literature. By this means, it is aimed to trace tafsir perception and paradigm of tâbi'ûn period, their perspective to the rumors, and differentiation from periods to schools of rumors. For this purpose, also it is studied the life, the period of his time, the relationship between his masters and teachers, and the concern to tafsir science of Ma'mar, and it is exerted to find out his method in dealing with rumors. In consequence, it is obtained result that although Ma'mar is mostly transmitter of Qatada rumors, he also narrates plenty of rumors from prominent tâbi'ûn scholars; even though he represents the hadith scholars (ahl al-hadith) in the Yemen's region, even a little, he applies to tafsir bi-al-diraya; his rumors comprises of the issues of, sîra, akida, ahkâm as well as isrâ'iliyyât and vocabulary analysis.