Enerji sigortası ve Türkiye uygulamaları
Energy insurance and its applications in Turkey
- Tez No: 607676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Sigortacılık, Energy, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Enerji, günümüzde üretim yapabilmenin olmazsa olmazlarından biridir. Sanayi devrimiyle birlikte kitle üretimine geçilmesi toplam üretim miktarını ve ülkelerin gayrisafi milli gelirlerini artırmıştır. Son iki yüzyılda enerji talebi çok hızlı bir şekilde artmıştır. Hızla artan enerji talebi bazı ülkeleri emtia zengini ülkeler haline dönüştürürken, petrol, kömür gibi kaynaklara sahip olmayı çok önemli hale getirmiştir. Enerji konusu savaşlara sebebiyet vermiştir.Bu çalışmada henüz yeni yeni gelişen bir alan olan enerji sigortası ve Türkiye'deki potansiyelinin incelenmiştir. Yöntem olarak nicel yöntem tekniklerinden ekonometrik analiz uygulanmıştır. Tezin uygulama bölümü için Türkiye Sigorta Birliği'nden elde edilen 2007 yılının ilk çeyreğinden itibaren 2019 yılının 3. Çeyreği (Eylül 2019) de dahil olmak üzere ulaşılabilir en son 51 çeyreklik Türkiye'deki mühendislik sigortası ve Türkiye'deki toplam hayat dışı sigortacılık prim tutarları kullanılmıştır. Ekonometrik analiz için Eviews programı kullanılmıştır. Önce verilerin birim kök taşıyıp taşımadıkları (durağanlıkları) incelenmiştir. Sonrasında çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Analizin kapsadığı dönemde enerji ile ilgili sigortalardaki artış ile hayat dışı sigortacılık primlerindeki artış arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the essentials to maintain production. With industrial revolution turning to mass-production has increased the total amount of production and the gross domestic product of the countries. In the last two centuries energy demand multiplied rapidly. While quickly increasing energy demand makes some countries the commodity rich countries, having sources such as petroleum, coal ..etc has become crucial. The issue of energy has caused wars.In this study, a new branch, energy insurance and its potential in Turkey was examined. Econometric analysis, one of the quantitative methods, was applied as a method. For the application part of the thesis, engineering insurance premiums in Turkey and total non-life insurance premiums in Turkey are used. The terms used were the last 51 quarters between the first quarter of 2007 and the 3rd Quarter of 2019 (September 2019) which is obtained from Turkish Insurance Association. Eviews program was used for econometric analysis. First, whether the data carries a unit root (stationarity) was examined, then multiple regression analysis was applied. In the period covered by the analysis, relation was found between the increase in energy related insurance and the increase in non-life insurance premiums