İskeletsel anomalilerin panoramik radyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of skeletal anomalies with panoramic radiography
- Tez No: 607700
- Danışmanlar: PROF. DR. FERABİ ERHAN ÖZDİLER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı, hastaların teşhis ve tedavi planlaması sırasında maruz kaldıkları radyasyon miktarını azaltabilmek için lateral sefalometrik radyografilere göre daha geniş bir kullanım alanı ve yüzdesi olan panoramik radyografilerin sefalometrik radyografiye alternatif olup olamayacağını araştırmak, çenelerin sagital ve dikey yön ilişkisini belirlemede panoramik radyografinin etkinliğini ölçmektir. Araştırmamıza Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden seçilmiş büyüme ve gelişimi tamamlanmış vakalardan toplam 135 birey dahil edilmiştir. Hastaların gruplandırmaları sagital (ANB) ve vertikal (SN/GoMe) değerleri göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Araştırmaya dahil edilen bireyler iskeletsel sınıf 1 (0 ≤ ANB < 4°), iskeletsel sınıf 2 (ANB ≥ 4°) ve iskeletsel sınıf 3 (ANB < 0°) olarak gruplara ayrılmıştır. Her grup 15 hipodiverjan (SN/GoMe
Özet (Çeviri)
The aim of the present retrospective study was to investigate whether panoramic radiographs with a wider range of use and percentage than lateral cephalometric radiographs could be an alternative to cephalometric radiography in order to reduce the amount of radiation exposed to patients during diagnosis and treatment planning, and to determine the relationship between sagittal and vertical direction of jaws. 135 adult patients that were chosen from Kırıkkale University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics archive was included to our study. Classification of the patients was done considering the sagittal (ANB) and vertical (SN/Go-Me) parameters. The individuals included in the study were divided into skeletal class 1 (0 ≤ ANB < 4°), skeletal class 2 (ANB ≥ 4°) and skeletal class 3 (ANB < 0°). Each group consisted of 15 hypodivergents (SN/GoMe