Geriatrik depresyon ölçeği kısa formunun Türk yaşlı nüfusunda geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of geriatric depression scale-15 (short form) in Turkish older adults
- Tez No: 607699
- Danışmanlar: PROF. AHMET TURAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Psikoloji, Geriatrics, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada Geriatrik Depresyon Ölçeği-15'in (GDS-15) Türk yaşlı nüfusunda geçerlik, güvenirliğinin değerlendirilmesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Geriatri Polikliniğine başvuran hastaların Geriatrik Depresyon Ölçeği-15'e göre depresyon sıklığı ve sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışma kesitsel bir araştırmadır. Çalışmaya toplam 329 ayakta bakılan hasta dahil edilmiştir. İlk aşamada hastalara Mini Mental Durum Muayenesi (MMSE) uygulanmıştır. Hastaların Mental Bozukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı,5.baskı (DSM-5) tanı kriterleri baz alınarak depresyon tanısını karşılayıp karşılamadıkları incelendikten sonra, başka bir uygulayıcı tarafından Geriatrik Depresyon Ölçeği uzun formu (GDS) uygulanmıştır. Uzun formun içinden kısa formun maddeleri ayrıştırılarak iki ayrı ölçek puanı elde edilmiştir. Oluşturulan GDS ve GDS-15 puanları DSM-5 ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: DSM-5 kriterleri dikkate alınarak yapılan analiz sonucunda, GDS-15'in kesme noktası skoru ≥5 puan olarak alındığında depresyonu saptamadaki duyarlığı %92, özgünlüğü %91 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the validity and reliability of the Geriatric Depression Scale-15 (GDS-15) in the Turkish population and to determine the prevalence and socio-demographic characteristics of the depression according to the Geriatric Depression Scale-15 of 9 Eylul University Hospital Geriatric Outpatient Clinic. Method:The study is a cross-sectional study. A total of 329 outpatients were included in the study. In the first stage, Mini Mental State Examination (MMSE) was applied to the patients. After examining whether the patients met the diagnosis of depression based on Diagnostic and Statistical Manual for Mental Disorders, fifth edition (DSM-5) diagnostic criteria, Geriatric Depression Scale long form (GDS) was administered by another practitioner. The items of the short form were separated from the long form and two separate scale scores were obtained. GDS and GDS-15 scores were compared with DSM-5. Results: According to DSM-5 criteria, when the cut-off score of GDS-15 was taken as ≥5 points, the sensitivity and specificity of detecting depression were found to be 92% and 91%, respectively. For GDS-15, the area under the Receiver Operating Characteristics (ROC) curve was found to be 0.97 in the 95% confidence interval.