Pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetiminde veri madenciliği uygulamaları: Pazar sepet analizinde apriori algoritmasının uygulanması
Data mining techniques in marketi̇ng and customer relationship management: Apriori algorthm in market basket analysis
- Tez No: 607708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde sürekli gelişen teknoloji sayesinde veri madenciliği CRM ile pazarlama arasında stratejik bir iş bağı oluşmaktadır. Müşteri ilişkilerinde veri madenciliğinden faydalanmak için pazar sepet analizinden yararlanılabileceği düşünülmüştür. Yapılan çalışmanın da ana konusu bu analizden elde edilen sonuçlara göre müşteri gruplarına hitap etmektir. Bu tez çalışmasında müşteri ilişkileri yönetimi, müşteri yaşam döngüsü veritabanlarında bilgi keşfi süreci, veri madenciliği ve veri madenciliğinde yer alan modeller açıklanmıştır. Tanımlayıcı veri madenciliği modellerinden biri olan Birliktelik Kuralları ve Apriori Algortiması ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tezin uygulama bölümünde, Türkiye'de perakende sektöründe yer alan bir işletmenin havalimanı mağazasından iki aylık satış verileri kullanılmıştır. 1650 işlem sayısı içerisinden birden fazla ürün tercihi yapan 1550 müşteri hareketinin bulunduğu iki aylık veri kümesi üzerinden 42 ürün grubu incelenerek ürün gruplarının birliktelik analizi SPSS Modeler 15.0 programı yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Böylece hangi ürünün beraber, hangi ürünün ayrı sergilenmesi gerektiği, hangi ürünün müşteri tarafından daha az tercih edildiği ortaya çıkarılmış. Müşteri istek ve ihtiyaçlarını bulabilmek için veri madenciliği uygulamalarından faydalanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In these days, technological improvements become continuous so data mining CRM and marketing have some common strategical issues. There is an idea had been thougt that data mining can help the consumer realations and the research of these important analyses's outcomes is directly related with costumers. In this thesis, the management of costumer relations, the timeline of cutomers life cycle research models have been explained. The theory of togetherness Apiori Algoritma is also investigated well in this research. The aplication process of this thesis, a Turkish company's sales verications examined which constructed in airport and sale their product retail. The sales data of two months of this company has been used in this research. Inside the number of 1650 transactions, 1550 number customer movement of transactions is found who pick more than one product. In this two-month dataset 42 was examined how associated this group of products by using SPSS moduls programme. To sum up, which product display together and which one can display separetly from other products has been emerged. This research also provided the efficent demand number of the goods to find the costumers needs and demands.