Çukurova yöresinde allerjik kontakt dermatit yapan etkenlerin patch testi ile saptanması
  1. Tez No: 60772
  2. Yazar: MERAL GÖÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
1.7.1987 ile 15.5.1988 tariHleri arasında polikliniğimize başvuran 70 AKD'li olguya, neden olan allerjenlerin saptanması amacıyla Kuzey Amerika Kontakt Dermatit grubunun standart serisinden seçilen 14 madde ile yama testi uygulandı. Ayrıca bunların 21 tanesine de meslek ve öyküsüne göre şüphelenilen maddelerle yama testi uygulandı. Çeşitli mesleklerdeki olgularımızın 17' si erkek, 53'ü kadındı. Bu olgular en fazla 20-29 yaş grubundaydı. Standart seride 23 olguda 32 değişen derecelerde pozitif sonuç saptandı. Nickel Sulfate 18 olguda, Potassium dicromate 5 olguda pozitif sonuç ver di. Diğer allerjen maddelerle daha az sayıda pozitif sonuç elde edildi. Standart testler yanında özel test de uyguladığımız olgularda; el kremi, banyo sabunu, krem bulaşık deterjanı, benzalkonyumklorid solüsyonu 2 şer olguda; sıvı bulaşık deterjanı, toz çamaşır deterjanı '3 er olguda; tıraş sabunu 1 olguda pozitif sonuç verdi. Sonuç olarak AKD'li olgularda standart serileri seçerken bölgesel özelliklerin gözönünde tutulması, standart yanında kişilerin meslek ve uğraşlarına göre şüphelenilen maddelerle özel testlerinde uygulanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
We applied patch test with 14 substances chosen from North American Contact Dermatitis Group's standard series, to find out the causative aller gens of 70 patients with ACD; who've recoursed to Dermatology out-patient clinic between the dates 1.7.1987-15.5.1988. On the other hand, for 21 of these patients : we applied patch tests with suspected substances according to their history and professions. There were 17 male and 53 female cases from different professions. These cases were mostly from 20-29 age group. In standard series 32 varying degrees of positive results were found out of 23 cases. In 18 of these cases nickel sulfate and in 5 potassium dic- romate gave positive result. We've got fewer positive results with other allergens. In cases whom we applied special tests beside standart tests, we've got positive results with hand cream, toilette soap, dish washing cream benzalchoniumchîıoride solution two cases each; liquid dishwashing detergent, powder detergent for laundry three cases each; and shaving soap one case. As a result, it could be recommended to apply the special tests, with ft suspected substances according to patients professions or habbies, as. well as standard tests; and to keep take care of regional peculiarities while choosing the standart series for patients with ACD,