Atopik dermatitli hastalarda etyolojik faktörler
- Tez No: 129602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA UFUK ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Adana yöresinde görülen atopik dermatitli hastalarda etyolojik faktörleri tespit etmek, kullanışlı laboratuvar testlerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 6 ay -20 yaş arası Çocuk Allerji İmmünoloji polikliniğinde Atopik Dermatit tanısı almış rastgele seçilmiş 65 hasta alınmıştır. Hasta grubu, 35 erkek (%54) ve 30 kız (%46) hastadan oluşmaktaydı. Hastalar atopik ve nonatopik olarak iki gruba ayrıldı. Bu ayrım ailesel atopi öyküsü, total IgE düzeyi, spesifik IgE, Phadiatop, patch test, prick test sonuçlan göz önüne alınarak yapıldı. Ailede atopi öyküsü olan ve spesifik IgE veya deri testlerinden birisi pozitif olan atopik kabul edildi. Buna göre grup 1 (atopik) 43 hasta, grup 2 (nonatopik) 22 hastadan oluşmaktaydı. Tüm hastalar poliklinik kontrolünde görülüp anamnezleriyle tekrar değerlendirilmiş, fizik muayeneleri aynı hekim tarafından yapılmıştır. Ayrıntılı allerji öyküsü sorgulanmıştır. Başlangıçta, gıda atak ilişkisi, banyo alışkanlıkları, önerilen tedaviye uyum, başlangıç yaşı, ailesel atopi öyküsü, anne sütü aldığı süre, ek gıdalara başlama yaşı ve beslenme alışkanlıkları irdelenmiştir. Başlangıçta ve kontrol vizitlerinde her hastanın SCORAD indeksi saptanmıştır. Tüm hastalarda ayrıntılı allerji öyküsü, SCORAD indeksi, eozinofil sayımı, total IgE düzeyi, phadiatop, spesifik IgE, prick test yapılıp 35 hastaya patch test uygulanmış ve 12 hastaya çift-kör plasebo kontrollü gıda yükleme testi yapılmıştır. Sonuçta atopik ve nonatopik gruplar arasında cinsiyet, hastalık süresi, anne sütü alma süresi, ek gıdalara başlama yaşı, total IgE düzeyi, eozinofil sayımı, SCORAD indeksleri yönünden anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted in and around Adana region among atopic dermatitis patients in order to determine the etiological factors and practical diagnostic laboratory tests. 65 patients who attended at Çukurova Universty, Medical School, Department of Pediatrics, Division of Allergy/Immunology out-patient clinic were randomly choosen and were aged between 6 months - 20 years with diagnosis of atopic dermatitis. The patient's group consisted of 35 male (%54) and 30 females (%46). The patient's group were divided into atopic and nonatopic. This difference was made by looking into patient's family history, total IgE levels, spesific IgE, phadiotop, patch test and prick test results. Patients who had positive family history and presence of spesific IgE or presence of any one of the skin prick tests were considered to be atopic. Thus according to this, group I (atopic) had 43 while group 2 (nonatopic) had 22 patients. In all patients detailed history of allergy, SCORAD index was calculated along with eosinophil counts, total IgE levels, phadiotop, spesific IgE, prick test and also 35 patients had patch test done,12 patients were given food allergy double blind placebo control test. Finally no stastistical difference was found among the atopic and non atopic groups when comparing their disease period, breast milk feeding period, age at beginning of solid food, total IgE levels, eosinophil counts and SCORAD index. There was significant difference among age limits in group 1 and group 2 (p< 0.05).