Katılım model portföy endeksi şirketlerinde sistematik risk ölçümü
Systematic risk measurement in participation model portfolio index companies
- Tez No: 607729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERCAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, katılım model portföy endeksinde yer alan firmaların finansal risklerinin hesaplanmasıdır. Bu kapsamda araştırmanın örneklemini İslami kurallara göre faaliyet gösteren halka açık 13 şirketin dahil olduğu Katılım Endeksi firmaları oluşturmaktadır. Analizlerde ilgili firmaların 2016-2017 yılları arası günlük frekanstaki hisse senedi fiyat verileri kullanılmıştır. Analiz kapsamında öncelikle hisse senetlerine ilişkin tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış, müteakiben katılım endeksine dahil firmaların hisse değerleri arasındaki korelasyon analiz edilmiş, son olarak regresyon analizi ile hisse senetlerinin sistematik riskleri hesaplanmıştır. Analiz sonuçları katılım endeksinin araştırmaya dahil edilen 13 hisse üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçları, İslami Finans kapsamına giren varlıklara yatırım yapma eğiliminde olan yerli ve yabancı yatırımcılar için Katılım Endeksinin bir portföy çeşitlendirme aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Yüksek risk alan yatırımcılar tarafından beta katsayısı yüksek olan Emlak Konut, Ege Seramik, Erbosan, Ereğli Demir Çelik ve Kütahya Porselen gibi hisselere, yüksek riskten kaçınan yatırımcılar tarafından ise piyasa riski görece daha düşük olduğu sonucuna ulaşılan Akçansa, Albaraka Türk, Çemtaş, Nuh Çimento, Pınar Et ve Un, Pınar Süt, Selçuk Ecza ve Soda Sanayii gibi hisselere yatırım yapılabilir. Sonuç olarak, araştırma İslami Finans varlıklarına ilişkin sınırlı literatürü özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından genişletmiş ve İslami Finansal varlıkların risk değerlerinin inceleyerek literatüre katkı yapmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to calculate the financial risks of firms in the Participation Model Portfolio Index. In this context, the sample of the research consists of the Participation Index firms, which include 13 publicly traded companies operating according to Islamic rules. In the analysis, the stock value data of the related companies in the daily frequency between 2016-2017 were used. Within the scope of the analysis, firstly descriptive statistics related to stocks were calculated, then the correlation between the stock values of the firms included in the participation index was analyzed, and finally the risks of stocks were calculated by regression analysis. The results of the analysis show that the participation index has a statistically significant affect on 13 stocks included in the research. The results of the research show that the Participation Index can be used as a portfolio diversification tool for domestic and foreign investors who tend to invest in assets covered by Islamic Finance. Investors who are willing to take high risks would invest in Emlak Konut, Akçansa, Albaraka Türk, Çemtaş, Nuh Çimento, Ege Seramik, Erbosan, Ereğli Demir Çelik and Kütahya Porcelain, which are found to be relatively riskiser assets, and investors who avoid high risk would invest in Pınar Et ve Un, Pınar Süt, Selçuk Ecza and Soda Sanayii. Consequently, the research made significant contributions to the literature in terms of expanding the limited literature on Islamic Finance assets especially for developing countries, and examining the risk values of Islamic Financial assets.