Fransa Kralı IX. Louis Dönemi (1226-1270)
King of France IX. Louis Period (1226-1270)
  1. Tez No: 607733
  2. Yazar: BÜŞRA GERZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma Fransa tahtına on iki yaşında çıkan IX. Louis'in hayatı ve döneminde yaşanan olayları birçok açıdan ele almak amacı ile hazırlanmıştır. IX. Louis 25 Nisan 1214'de dünyaya gelmiştir. Taç giydiği 1226 yılından ölüm yılı olan 1270'e kadar Fransa için iyi bir hükümdar olmuştur. Halkına ve tanrıya karşı beslediği büyük sevgi uğruna birçok kez ölüm tehlikesi atlatmıştır. Bu da Fransız toplumunun krallarına olan sevgisini ve saygısını daimi kılmıştır. Haçlı seferlerindeki başarısızlıkları dahi Kralın toplumun gözündeki değerine etki etmemiştir. Çünkü kral her koşulda halkının iyiliğini istemiş ve bu amaçla bir çok çalışma yapmıştır. Yayınladığı fermanlar ve adil yönetim şekli ile ülkesinin modern Fransaya evrilmesinde önemli rol oynamıştır. Ard arda iki Haçlı seferi gerçekleştiren kral ilk Seferdeki yenilgisinin ardından utanarak pes etmemiş Avrupa kralları arasından bu inanç ve dirayeti sayesinde sıyrılabilmiştir. Düşmanı olan Müslümanları dahi dürüst davranışları ile etkileyebilmiştir. Tanrı'nın emirlerine sonuna kadar itaat etmesi sebebiyle tarihte Dindar Louis olarak anılan bu Kral'a ölümünden sonra Papa IV. Martin ve kardinaller tarafından hak ettiği şekilde Azizlik unvanı verilmiştir. IX. Louis'in erken dönem hayatı ve isyanları haricinde çalışmamızın önemli bir kısmını ele alan Haçlı seferleri konusunda Türkçe'ye çevrilmiş ya da yazılmış pek çok kaynak olsa da IX. Louis'in VII. ve VIII. Haçlı Seferi konularına çok az bir kısım yer verilmiştir. Ayrıca IX. Louis dönemi hakkında yabancı birçok eser bulunmasına karşı Türkçe bir çalışma mevcut değildir. Yapılan bu çalışmanın bu iki konu ile ilgili araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu sebeple araştırmada çok az bir miktar Türkçe kaynaktan faydalanmakla beraber daha çok yabancı ana kaynaklardan ve araştırma eserlerden yararlanılmıştır. Hazırlanan bu çalışma özgünlüğü açısından Türk araştırmacılar için bir kaynak olarak literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has been laid out to go about the life of Louis IX. throughly, who acceded to the throne when he was 12 and the events occured in his time. Louis IX. was born on April 25,1214. He had been a good ruler since his crowning in 1226, to his death in 1270. He had survived greath dangers due to his love for his people and God. And that rendered French people's love and respect to their king imprescriptible. Even their failure at Crusade didn't waver the King's place in the people's eyes. Because the king wanted the good of his people under all circumstances and has done a lot for this purpose. He has played an important role in the evolution of his country to modern France with his edicts and fair management. The king, who carried out two consecutive Crusades, did not shyly give up after his defeat on the first Campaign He was able to stand out from the kings of Europe thanks to this belief and acumen. He was able to impress even his enemies with his honest behavior. He was recognized as Devout Louis because he followed God's orders faithfully and he was fighfully declared Saint after his death, by Pope Martin IV. and the Cardinals. Even though there are a lot of sources translated into Turkish or written originally in Turkish about Crusades, there's too little about Louis IX. 7th and 8th Crusade. Also there is not any detailed sources in Turkish about Louis IX's time. It's hoped that this study will contribute to this matter. The sources materials of this study is mostly foreign. This study will contribute to the literature with it's original nature, to be of help to Turkish researchers.