Entelektüel sermayenin bilanço analizine etkisi ve BİST bilişim sektörüne yönelik örnek bir uygulama
The effect of intellectuel capital on balance sheet analysis and practice example for BİST informatics sector
- Tez No: 607732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmanın ilk bölümünde entelektüel sermaye kavramının temelini teşkil eden bilgi kavramı, bilgi toplumu ve bilgi ekonomisi ele alınacaktır. İkinci bölümünde ilk olarak maddi olmayan duran varlık kavramı üzerinde durulacak ardından entelektüel sermayenin tanımı, kapsamı ve unsurları ele alınacaktır. Üçüncü bölümde entelektüel sermaye ölçüm yöntemleri üzerinde durulacaktır. Dördüncü bölümde ilk olarak mali analiz ve mali analizde bilanço tahliline genel bir bakış açısı getirilerek uluslararası muhasebe standardı UMS-38 çerçevesinde entelektüel sermaye açıklanmaya çalışılacak ardından entelektüel sermayenin bilanço ile ilişkisi ve bilançoya etkisi ayrıntılı bir şekilde tartışılacaktır. Beşinci ve son bölümde ise entelektüel sermayenin bilanço analizinde kullanılmasına ilişkin örnek çalışma ele alınacaktır. Çalışma kapsamında Borsa İstanbul Bilişim sektöründe faaliyet gösteren 14 firmanın 2016-2018 yılları bilançoları birleştirilerek ortalama sektör bilançosu oluşturulmuştur. Hazırlanan bilançodan elde edilen verilerle ilk olarak, BİST Bilişim Sektörü için entelektüel sermaye öncesi oran analizi ve dikey yüzde analizi yapılmıştır. Sonraki aşamada sektörün entelektüel sermayesi hesaplanmış ve son olarak da hesaplanan entelektüel sermaye değeri üzerinden bilanço oluşturularak dikey yüzde analizi ve oran analizi yapılmak suretiyle entelektüel sermaye öncesi ve sonrası karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this sense, in the first section of study, concept of knowledge, knowledge society and knowledge economy which form the basis of intellectual capital will be analyzed. In the second section, first of all the term intangible asset will be explained and then definition, scope and elements of intellectual capital will be discussed. In the third section, measurement methods of intellectual capital will be discussed. In the fourth section, financial analysis was done and general overview was developed on statement analysis in financial analysis, and in the frame of international accounting Standard UMS-38 intellectual capital will be explained then the relation of intellectual capital with balance sheet and its effect on balance sheet will be discussed in details. In the fifth and last section, a case study about using intellectual capital in balance sheet analysis will be discussed. Within the scope of study, 2016-2018 balance sheet of 14 firms which operate in Istanbul Stock Exchange will be integrated and average sector balance sheet and income table was formed. From the mentioned tables, first of all BIST Information sector analysis pre-intellectual capital ratio analysis and common size percentage analysis were done. In the next stage, intellectual capital of the sector was calculated and finally balance sheet and incom were formed through calculated intellectual capital value, common percentage analysis and ratio analysis were done and before-after intellectual capital were compared.