Örgütsel motivasyon ve halk kütüphanesi çalışanlarının motivasyon düzeylerinin belirlenmesi: Ankara ili örneği
Organisational motivation and determination of motivation levels of public library employees: The case of Ankara province
- Tez No: 607734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Halk kütüphaneleri personelinin motivasyon düzeylerinin sosyo-demografik özellikleri çerçevesinde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla yapılan çalışma, uygun motivasyon uygulamalarıyla personelin iş yaşam kalitesinin arttırılabilmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu bağlamda hazırlanan anket, Ankara ilinde bulunan araştırma kapsamındaki 46 halk kütüphanesi personeline uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda, sosyo-demografik özellikler ile motivasyon ölçeğinden elde edilen veriler arasında anlamlı fark olup olmadığına bakılmıştır. Bunun sonucunda; yaş değişkeninde 51 yaş ve üstü ile ast-üst ilişkisi faktörü arasında; görev değişkeni ile maddi doyum ve ast-üst ilişkisi faktörleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca çalıştığı kurumdaki hizmet süresi değişkeni ile ast-üst ilişkisi faktörü; gelir düzeyi değişkeni ile iş doyumu faktörü, ast-üst ilişkisi faktörü ve ölçeğin genel sonuçlarında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmadaki diğer sosyodemografik özelliklerden olan cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, üniversiteden mezun olunan bölüm, iş deneyimi, mesai saatleri, ailedeki birey sayısı, aile yapısı ve konut mülkiyeti değişkeni ile motivasyon ölçeğinden elde edilen veriler arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The study conducted to determine whether the motivation levels of public library personnel differ within the framework of socio-demographic characteristics is important in terms of improving the quality of work life of the personnel through appropriate motivation practices. In this context, the questionnaire was applied to 46 public library staff in Ankara and the data obtained were analyzed with SPSS. At the end of the study, it was examined whether there was a significant difference between the socio-demographic characteristics and the data obtained from the motivation scale. As a result; In the age variable, between the age of 51 and over and the relationship between subordinate-parent; a significant difference was found between the task variable and the material satisfaction and subordinate-superficial factors. In addition, the length of service variable in the institution where she worked and the subordinateparent relationship factor; There was a statistically significant difference in income level variable and job satisfaction factor, subordinate-parent relationship factor and general results of the scale. The other sociodemographic characteristics of the study, gender, marital status, education level, university graduation department, work experience, working hours, the number of family members, family structure and housing ownership variable and there was no statistically significant difference between the data obtained from the motivation scale.