Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı: 2012-2017 uygulamalarına ilişkin bir değerlendirme
R & d, innovation and industrial application support program: an evaluation on 2012-2017 applications
- Tez No: 607744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT MUSTAFA KUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
2012-2017 yılları arasında KOSGEB'in Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı'ndan yararlanan firmalar üzerinde yapılan çalışmada; işletmelerin almış olduğu destek kapsamındaki veriler analiz edilmiştir. Öncelikle veri seti, tanımlayıcı istatistikler ile genel hatlarıyla özetlenmiştir. Destekten yararlanan firma niteliklerinin, Ar-Ge ve inovasyon sürecindeki başarı durumuna etkileri incelenmiştir. Böylece doğası oldukça karmaşık olan Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin temel özellikleri içerisinde bulunan etmenler analiz edilmiştir. Yapılan çalışmada KOSGEB desteğinin, firmaların Ar-Ge ve inovasyon sürecinde başarılı olmasında anlamlı katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Genel olarak devletin, firmaların inovatif tavırlar geliştirmelerinde önemli roller üstlendiği sonucuna varılmıştır. Destek sağlayıcılarının daha ayrıntılı ve uzun süreli verileri toplamasının, gelecekte yapılacak çalışmalarda daha tutarlı sonuçların elde edilmesine katkı sağlayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study conducted between 2012-2017 on companies benefiting from KOSGEB's R & D, Innovation and Industrial Application Support Program; The data within the scope of the support received by the enterprises were analyzed. First of all, the data set is summarized with descriptive statistics. The effects of the qualifications of the firms benefiting from the support on the success of R & D and innovation processes were examined. Thus, the factors that are in the main characteristics of R & D and innovation activities, which are very complex in nature, are analyzed. In this study, it has been found that KOSGEB support makes a significant contribution to the success of companies in R & D and innovation process. In general, it is concluded that the state plays an important role in the development of innovative attitudes of firms. It has been determined that the more detailed and long-term data collection by the support providers will contribute to achieving more consistent results in future studies.