Birinci Dünya Savaşı sırasında İkdam Gazetesine göre Mısır meselesi (1 Ağustos 1914-Ağustos 1916)
The issue of Egypt accordding to newspaper İkdam during the First World War (1 August 1914 - August 1916)
- Tez No: 607743
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı başladığında askeri yönden yıpranmış durumdaydı. Bir süre tarafsızlığını sürdürse de varlığını korumak için Almanya'nın yanında savaşa girmiş, 2 Ağustos 1914 tarihinde Almanya ile ittifak kurmuştur. Almanya'nın bu ittifaktan beklentisi Batı Cephesine uzak doğudan gelecek olan İngiliz sömürgesindeki kuvvetlerin Süveyş kanalında Osmanlı Devleti tarafından önlenmesiydi. Kanala ilk saldırı 2\3 Şubat 1915 yılında gerçekleşmiş ve başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Osmanlı Devleti geri çekilmek durumunda kalmıştır. 1915 yılı, eksikleri gidermek ve yeni saldırıya hazırlanmakla geçmiştir. 1916 yılında ise, İkinci bir Kanal Seferi planlandığı gibi gitmeyerek başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Böylece Kanal Seferleri 1916 yılında son bulmuştur. Biz de bu çerçevede, Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin açtığı cepheler içerisinde İngiltere ve Osmanlı Devlet'i için askeri ve ticari öneme sahip olan Süveyş Kanalı'nın, hem Osmanlı basınına yansımaları hem de İkdam gazetesi içerisinde yer alan Mısır meselesi ile ilgili metinleri inceledik. Araştırmamız, Birinci Dünya Savaşı'nda Süveyş kanalının durumu ve Mısır'da yaşanan olaylar hakkında hem dış haber kaynaklı hem de İkdam yazarlarının konu ile yazılarını içermektedir. Ayrıca, gazetenin konuyla ilgili görüşleri de değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the First world war started, the Ottoman Empire was weakened militarily. Although the Ottoman Empire remained neutral for a while, it went to war with Germany to preseve its existence and established an allience with Germany on August 2 , 1914. The expectation of Germany from this alliance was that the British colonial forces coming from far East on the western front were prevented by the Ottoman state in the Suez Canal. The first attack on the channel took place on February 23, 1915 and it failed. The Ottoman Empire had to retreat. The year 1915 was spent to remedy deficiencies and to prepare for the new attack. In 1916 a second channel experdition failed because of not going as planned. Thus, channel expeditions ended in 1916. We are also in this context, examined the Suez Canal, which had military and commercial importance for England and the Ottoman Empire, in the fronts of the Ottoman Empire during the First World War, as well as the reflections on the Ottoman press and the Egyptian issue in the newspaper Ikdam. Our research, includes both foreign news and the writings of Ikdam writers about the situation of Suez Canal in the First World War and the events in Egypt. In addition to the newspaper's vievs about the subject was also tried to be evaluated.