Evlilik birliğinin korunmasına yönelik hâkim tarafından alınacak önlemler
Measures to be taken in order to preserve the union of marriage (Marital union/sanctity of marriage) by judge
  1. Tez No: 607757
  2. Yazar: SAMET YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Aile, toplumun en temel birimi olup aile ve aileyi oluşturan bireylerin korunması, kişiliklerinin geliştirilmesi, ailenin ve evlilik birliğinin huzurlu bir şekilde devamı devletlerin ödevleri arasındadır. Bu bakımdan Anayasa başta olmak üzere çeşitli kanun hükümleri ile evlilik birliğinin korunması ve uzun yıllar boyunca devamını sağlamaya yönelik olarak çeşitli tedbirler alınmıştır. Bu tedbirler eşlerin eşitliği temelinde evliliği oluşturan eşlerin ve evlilik birliğinin korunması amacına hizmet eder şekilde yorumlanmalıdır. Bu yorumu yapacak olan da hâkimdir. İşte bu çalışmamızda hâkimin evlilik birliğine müdahalesinin koşulları, kapsamı, süresi ve şekilleri üzerinde durulmuş, uygulamacılara yol göstermek amaçlı Yargıtay'ın bakış açısına da yer verilerek hâkimin müdahalesi yoluyla evlilik birliğinin korunmasına dair tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Family, is the most basic unit of the society therefore protection of the family and the individuals within the family, improving their personal development, keeping the peace of the union of marriage (marital union/sanctity of marriage) and the family are the main task of the states. In this regard, especially within the constitution and other legislation, some measures has been taken in order to preserve the union of marriage (marital union/sanctity of marriage) for the lifetime. These measures should be interpreted to serve the purpose of preserving the union of marriage (marital union/sanctity of marriage) and the couples on the basis of equality of the couples. This interpretation will be done by the Judge. In this study, the requirements, scope, time and methods of intervention of the Judge has been examined and the perspective of the Appeal Court has been reflected in order to lead the practitioners on the subject of preserving the union of marriage (marital union/sanctity of marriage) through the intervention of the Judge.