Banka teminatları açısından Türkiye'deki konut finansman maliyetleri; Trabzon ilinde bir uygulama
Housing finance costs in terms of bank guarantees in Turkey; An application in the province of Trabzon
- Tez No: 607792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Türkiye'de bankacılık ve inşaat sektörü arasında doğrudan bir etkileşim bulunmaktadır. İnşaat sektörü kaynak temini açısından bankacılık sektörüne ihtiyacı bulunmaktadır. Bankacılık sektörünün kredi tahsis ve karlılık kapsamında inşaat sektörüne ihtiyacı bulunmaktadır. Bankacılık sektörü inşaat yapım maliyetleri ile alakalı Müteahhit firmalara kredi tahsis hizmetinin yanı sıra satışa hazır konutların alım talebi olan müşterilerine kredi tahsis hizmeti gerçekleştirmektedir. Çalışmamızda Müteahhit firmaların yapmış olduğu inşaat projelerinin satışında alıcıya kredi tahsis edilmesini konu alan finansman modeli tercihi yerine bankaların arsa sahiplerine ilgili projenin yapılabilmesi için kaynak oluşturma maksadı ile kredi tahsis edilmesinin tercih edilmesi teminat ve maliyetler açısından daha verimli sonuçlar ortaya koyabileceğini göstermiştir. Çalışmamızın içeriğinde Trabzon ilinde konut projesi yapım faaliyeti ile iştigal olan Trabzon Ticaret Odasına kayıtlı 1410 adet firmaya anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın kapsamının genişletilmesi ve Trabzon özelinde maliyetlerin rakamsallaştırılması amacı ile Trabzon ili Ortahisar ilçesi Karşıyaka mahallesinde inşa edilmiş olan 12 konutun inşasını içeren örnek inşaat projesi incelenmiş maliyetler rakamsallaştırılarak sonuç için veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a direct interaction between the banking and construction sectors in Turkey. The construction sector needs the banking sector in terms of funding. The banking sector needs the construction sector within the scope of credit allocation and profitability. The banking sector provides credit allocation services to contractor companies related to construction costs, as well as credit allocation services to customers with purchase requests of ready-for-sale houses. In our study, preferring to allocate loans to the land owners for the purpose of creating the project for the owners of the land instead of the financing model which is about the allocation of loans to the buyer in the sale of the construction projects made by the contractor firms has shown that it may yield more efficient results in terms of guarantees and costs. In this study, 1410 firms registered to Trabzon Chamber of Commerce and Industry, which is engaged in construction of housing project in Trabzon, were surveyed. In order to expand the scope of the study and to quantify the costs in the case of Trabzon, a sample construction project including the construction of 12 houses built in the Karşıyaka district of Ortahisar district of Trabzon province was examined and the data were obtained by quantifying the costs.