Genç kick boks sporcularının altı haftalık dinlenme dönemlerinde kuvvet performansını korumada crossfit, barbara ve klasik direnç antrenmanı yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of crossfit barbara and classic resistance training methods for the protection of strength performance in six weekly rest period in young kickboxing athletes
  1. Tez No: 607793
  2. Yazar: CEBRAİL GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kuvvet performansının belirleyici olduğu bireysel sporlarda yarışma takvimine göre sekiz haftaya kadar dinlenme dönemleri olabilmektedir. Yarışma ve antrenman açısından çoğunlukla pasif geçen bu süre zarfında performansı korumak bir sonraki sezon için avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı genç Kickboks sporcularının 6 haftalık dinlenme dönemlerinde kuvvet performansının korunması amacıyla uygulanan CrossFit Barbara ve klasik direnç antrenmanı yöntemlerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırmaya 16-20 yaş aralığında toplam 43 sporcu katılmıştır. Katılımcılar 21 kişilik CrossFit ve 22 kişilik direnç antrenman grubu olarak ikiye ayrıldıktan sonra CrossFit grubu 6 hafta boyunca, haftada iki gün, sırasıyla 20 pull-up (barfiks), 30 push-up (şınav), 40 sit-up (mekik) ve 50 squat (skuat) egzersizini üç dakika dinlenme aralıklarıyla 5 set olarak uygulamışlardır. Direnç antrenmanı grubu ise önceden belirlenmiş maksimum 1 tekrar gerçekleştirebildikleri ağırlıkların %70'i ile bench press (yatarak halter kaldırma), lat pull down (yukarıdan aşağıya oturarak ağırlık çekme), leg press (bacak ile ağırlık itme), biceps curl (dambıl ile pazı çalışması) ve triceps extension (arka kol kası çalışması) egzersizlerini 3 dakika aralıklar ile 4 set olarak uygulamışlardır. Altı haftalık periyodun öncesinde ve sonrasında sporculara antropometrik ölçümlerin yanı sıra VO2max (aerobik kapasite); bench press ve squat (maksimal dinamik kuvvet); leg strength (bacak kuvveti) ve handgrip strength (el pençe kuvveti - izometrik kuvvet); pull-up ve push-up (kuvvette devamlılık), aktif sıçrama (nöromüsküler güç) testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Some sports may have off season up to eight weeks according to the competition calendar. It is advantageous for the next season to maintain performance during this passive time. The aim of this study was to compare the CrossFit Barbara and classic resistance training methods used to maintain the strength performance of young kickboxers during the rest periods of 6 weeks. Material and method: A total of 43 athletes aged 16-20 participated in the study. After the groups were divided into 21 CrossFit and 22 resistance training groups, the CrossFit group performed 20 pull-ups, 30 push-ups, 40 sit-ups and 50 squat exercises with three-minute rest interval between sets, and five sets were performed. Resistance training group applied bench press, lat pull down, leg press, biceps curl and triceps extension exercises in 4 sets with three minute interval rests with 70% of the weights that they could perform a predetermined maximum 1 repetition. Participant applied these protocols 2 times in a week for 6 weeks. Before and after the six-week period, athletes were given anthropometric measurements and some tests were applied as well as VO2max (aerobic capacity); bench press and squat (maximal dynamic force); leg strength and handgrip strength, pull-up and push-up (strength continuity), active jump (neuromuscular power).