Yeşil ofislerde aydınlatma sistemleri
Lighting systems in green offices
- Tez No: 607803
- Danışmanlar: DOÇ. MÜGE GÖKER PAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde ofisler çalışanların zamanının 1/3'ünü geçirdiği mekanlar olduğundan çalışan konforu esas alınarak planlanmaktadır. Bu nedenle iş verimliliğinin artması personel güvenliğinin sağlanması için tasarım ve yapım aşaması büyük önem taşımaktadır. Özellikle son zamanlarda teknolojik aletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte tüketilen elektrik miktarının artması, fotokopi sarfiyatı ve gereksiz aydınlatma gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bu israf ve savurganlık kullanıcıları gittikçe yaygınlaşan yeşil ofise yönlendirmektedir. Yeşil ofis uygulamasıyla ofislerde sağlanan iyileştirmeler çevreye verilen zararı minimuma indirmeyi amaçlamaktadır. Bu uygulama ofislerde basit yöntemlerle sağlanabilmektedir. Ofiste hareket sensörlü aydınlatma kullanma ve doğal aydınlatma tercihi ile %30 oranında enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Ayrıca doğal aydınlatma beraberinde doğal havalandırmayı getirebildiğinden klima kullanımının önüne geçerek yine enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Aydınlatma ofislerde toplam enerji tüketimindeki en önemli harcama kalemlerinden biri olmuştur. Kullanılan verimli ve enerji tasarruflu aydınlatma sistemlerinin yanı sıra otomasyon sistemleri de ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda yapılan çalışmanın birinci bölümünde ofis tipleri ve ofis alanları tanımlanmış olup, bu mahallerdeki aydınlatma gereksinimleri belirtilmiştir. İkinci bölümde ise yeşil ofis tanıtılarak yeşil ofis işletme sistemi, kriterleri hakkında bilgi verilmiş, yeşil ofisler için öneriler sıralanmıştır. Üçüncü bölümde yeşil ofislerde aydınlatma, yeni nesil aydınlatma sistemleri örnekleri ve sertifika örnekleriyle açıklanmıştır. Ardından mahal gereksinimine bağlı olarak giriş, karşılama alanları, koridor ve dolaşım alanları, toplantı odaları, yemekhane-kafeterya, ıslak hacim, dış mekân aydınlatması açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise aydınlatma türleri sınıflandırmaları yapılmıştır. Bu bağlamda aydınlatma türleri ışık kökeni bakımından, aydınlatılan yere göre aydınlatma türleri bakımından, aydınlatma amacı bakımından aydınlatma türlerine göre açıklanmıştır. Enerji etkin aydınlatma sistemleri olarak da fizyolojik aktif sistemler; fizyolojik pasif sistemler örneklendirilmiştir. Yeşil ofislerde aydınlatma sistemleri genel aydınlatma, bölgelik (görev) aydınlatma, vurgu (odak) aydınlatma sınıflandırmasıyla açıklanmıştır. Dördüncü bölümün son kısmında aydınlatma otomasyon sistemleri açıklanmış olup günümüz teknolojisiyle entegrasyonu değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma kapsamında yeşil ofislerin aydınlatmayla uyumu, iyileştirme önerileri ve tasarım uygulama örneklerinin değerlendirmesinin ortaya koyulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, offices are designed based on comfort of workers because offices where workers spend 1/3 their times in. Therefore, design and costruction phases are significant in terms of increasing the work efficiency and safety of workers. Day by day spreading the technological tools using caused increasing the quantity of electrical consume, copy waste and redundant lightning. This extravangancy and waste directed the users to 'green office'. Office reclamation of the Green office applications are aimed to minimizing of the environmantal damages. These reclamations are easily applicable in offices such as; using the motion sensor lighting, choosing the natural lighting. In this way, 30% power safety can be supplied. In addition to that natural ligthing is related with the natural ventilation so, choosing the natural ventilation can increase the power safety. Office ligthing is one of the biggest spending topics in total energy comsuming issues. In addition to used energy efficiency and energy saved lighting systems, automation systems were also become important. In this context, at the first part office typologies and office rooms were defined, and these room's lighting necessities were specified. At the second part green Office defined and management system of the green offices were stated. Also in this part criteries and application recommendations for green offices were put in order. At third part, green Office lighting and new generation lighting systems were clearified with examples and certificates. Then, room ligthing was defined according to the entrance, welcoming, corridor, meeting/dining hall, wet core, outdoor rooms' functions necessities. At the fourth part lighting was classified according to source of the light, ligthted place, lighting aim. Energy efficient lighting systems were exemplified as physiological active and passive systems. Lighting systems in green offices were based on general lighting, regional(functional) lighting, and emphasis (focus) lighting. At the end of fourth part, automation systems are clearified and automation system's integration with the current technology was evaluated. In the scope of this work harmony between lighting and the green offices, rehabilitation examples, design and construction sample's evaluation were aimed.