Hemşirelerin genel ruhsal durumları ile iş yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between nurses' general mental situations and quality of work life
  1. Tez No: 607802
  2. Yazar: YASİN ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma hemşirelerin genel ruhsal durumları ile iş yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas ili üniversite hastanesinde çalışan hemşireler (500 çalışan) oluşturmuştur. Örnekleme ise evrenin tamamı alınmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, hemşirelerin genel ruhsal durumlarını belirlemek amacıyla kullanılan Genel Sağlık Anketi (GSA-28) ve Hemşirelerin İş Yaşam Kalitesi Ölçeği (HİYKÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın yapılması için etik onay ve kurumdan çalışma izni alınmıştır. Veri toplama araçları hemşirelerin çalışma saatlerinde klinik ortamda araştırmacının gözetiminde“01.08.2018-01.10.2018”tarihleri arasında hemşireler tarafından doldurulmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile değerlendirilmiştir. Verilerimizi, parametrik test varsayımlarını yerine getirip getiremediği Kolmogorov-Smirnov testi ile araştırılmış, veriler parametrik varsayımlarını yerine getiremediğinden ölçümle elde edilmiş bir değişken yönünden bağımsız ikiden fazla gruptan elde edilen veriler karılaştırılırken Kuruskal Wallis testi, test sonucunda önemlilik kararı verildiğinde farklılık yapan grup ya da grupları bulmak için Mann Whitney U testi, ölçek puanları arasındaki ilişki katsayılarını bulmak için Pearson korelasyon katsayısı kullanılmış ve yanılma düzeyi (α=0.05) olarak alınmıştır. Çalışmada HİYKÖ puan ortalaması 129.08±26.45 ve GSA-28 puan ortalaması 6.33±6.88 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted cross-sectionally to determine the relationship between nurses' general mental status and quality of work life. The population of the study consisted of nurses (500 employees) working in Sivas university hospital. For the sampling, the whole population was taken. The data of the study were collected through the Personal Information Form, the General Health Questionnaire(GHQ-28) used to determine the general mental status of the nurses and the Nurses' Quality of Work Life Measure (NQWLM). Ethical approval and work permit were obtained from the institution for conducting the study. The data collection tools were filled in by the nurses during the working hours of the nurses under the supervision of the researcher between the dates“01.08.2018-01.10.2018”in a clinical environment. The data obtained from the study were evaluated with SPSS 22.0 package program. Since our data was analyzed by Kolmogorov-Smirnov test whether it fulfilled the parametric test assumptions, when comparing the data obtained from more than two groups independent of a variable obtained by measurement, Kruskal Wallis Test, when the significance test was taken, Mann Whitney U Test was used to find the groups or groups that made the difference, Pearson Correlation coefficient was used to find the coefficients and the level of error was taken as (α = 0.05). In the study, the mean HRSQ score was 129.08 ± 26.45 and the mean GHQ-28 score was 6.33 ± 6.88.