Gömülü alt yirmi yaş dişlerinin sistemik, klinik ve radyolojik değerlendirmeler yardımıyla cerrahi zorluk skalasının oluşturulması
Establi̇shment of the surgi̇cal di̇ffi̇culty scale obtai̇ned informati̇on from systemi̇c, cli̇ni̇cal and radi̇ologi̇cal evaluati̇ons of the impacted lower thi̇rd
  1. Tez No: 607831
  2. Yazar: HATİCE ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERCÜMENT ÖNDER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sürme yaşı tamamlandığı halde normal oklüzyonda yerini almamış kemik ve yumuşak doku içinde bütünüyle ya da kısmen kalmış olan dişler gömülü diş olarak tanımlanır. Üçüncü molar dişler kron-kök morfolojisi, dental arktaki pozisyonları bakımından gelişim sürecinde en çok çeşitlilik gösteren dişlerdir. Aynı zamanda dental arkta en çok gömülü kalan dişlerdir. Gömülü dişlerin cerrahi çekimleri sırasında oluşabilecek komplikasyonların en aza indirilebilmesi için operasyon öncesi gerekli radyolojik incelemelerin yapılması, eksiksiz bir anamnez alınması ve klinik muayenenin uygulanması şarttır. Gömülü diş pozisyonlarının belirlenmesinde farklı kriterlere göre sınıflandırma yöntemleri birlikte kullanılmaktadır. Operasyonu etkileyebilecek yaş, cerrahın eğitim ve deneyim durumu, var olan sistemik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, gömülü yirmi yaş dişinin klasifikasyonu ve çekim endikasyonları günümüzde sıklıkla tartışılan konular arasındadır. Gömülü dişler; kemik retansiyonlu gömülü dişler, kemik ve yumuşak doku retansiyonlu gömülü dişler ve yumuşak doku retansiyonlu gömülü dişler olarak üç grup altında toplanabilirler. Yapılan çoğu gömülü yirmi yaş dişi sınıflaması radyolojik değişkenler ile sınırlı kalmıştır. Gömülü alt yirmi yaş dişlerinin cerrahi çekimleri öncesi daha detaylı incelenerek belirlenen zorluk miktarının operasyon süresine ve komplikasyon oluşumuna etkisi değerlendirilecektir. Bu çalışmanın amacı gömülü alt yirmi yaş dişlerinin sistemik, radyolojik ve klinik değerlendirmeler yardımıyla cerrahi zorluk skalasını oluşturabilmektir. Bu çalışma randomize prospektif tasarlanmış bir klinik çalışmadır. Çalışmamıza kliniğimize başvuran, çekim endikasyonu bulunan gömülü alt yirmi yaş dişine sahip yetişkin bireyler dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The teeth that are completely or partially within the bone and soft tissue that have not been placed in the normal occlusion when the sliding age is complete are defined as the impacted tooth. The third molar teeth are the most varied teeth in the developmental process in terms of crown-root morphology, dental posterior positions. At the same time, dental arches are the most impacted teeth. In order to minimize the complications that may occur during the surgical procedures of the implanted teeth, it is necessary to perform the necessary radiological examinations before operation, to take a complete anamnesis and to apply the clinical examination. Classification methods according to different criteria are used together in determining the impacted tooth positions. Age, education and experience of surgeon, existing systemic diseases, medications used, impacted classification of the teeth and indications of grafting that may affect the operation are frequently discussed today. İmpacted teeth; bony retention buried teeth, bone and soft tissue retention buried teeth, soft tissue retention buried teeth. Most of the impacted lower twenty teeth classification was limited to radiological variables. The effect of the determined amount of difficulty on the operation time and complication formation will be evaluated by examining the impacted lower twenty teeth before the operation. In this study our aim is to create a difficulty scale for the impacted lower twenty teeth with the help of systemic, radiological and clinical evaluations. This study is a prospective randomized clinical trial. Adult individuals with an impacted lower third molar tooth with an indication of attraction referred to our clinic will be included.