Gömülü yirmi yaş cerrahisinde sigara kullanımının postoperatif dönemdeki komplikasyonlara etkisi
Effect of smoking on postoperative complication after removal of impacted third molars
- Tez No: 426976
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MOLLAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gömülü alt yirmi yaş dişlerinin çekimi maksillofasiyal cerrahlar tarafından sıklıkla yapılan ameliyatlardandır. Postoperatif pek çok komplikasyon görülmekle birlikte bunlardan en sık görülenler ağrı, trismus, ödem ve alveolittir. Sigara kullanımının yara iyileşmesini geciktirdiği ve sigara kullanan hastalarda yapılan cerrahi işlemler sonrasında komplikasyon oluşma riskinin daha fazla olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı sigara kullanan hastalarda gömülü alt yirmi yaş dişi çekimi sonrası ağrı, ödem, trismus ve alveolit gibi postoperatif komplikasyonların şiddetini sigara kullanmayan hastalara göre kıyaslamaktır. Bu çalışmaya, herhengi bir sistemik rahatsızlığı olmayan 100 hasta dahil edildi ve günlük sigara tüketim adetlerine göre hastalar 4 gruba ayrıldı. Ağrı operasyon sonrasında 7 gün boyunca Görsel Analog Skala kullanılarak , ödem ve trismus, operasyon sonrası ikinci ve yedinci günlerde referans noktalar arası ölçümler yapılarak değerlendirildi. Alveolit semptomları gösteren hastalar not edildi. Elde edilen bulgulara göre sigara kullanımının ağrı, ödem ve trismus şiddetini anlamlı düzeyde etkilediği yanısıra sigara kullananlarda da alveolit insidansının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Extraction of impacted mandibular third molars are the most common operations performed by oral and maxillofacial surgeons. Although there are many postoperative complications that can be seen the most common of these are pain, edema, trismus and alveolitis. It is reported that smoking may cause delayed wound healing and increase the risk of postoperatif complications. Therefore, the aim of the present study is to compare the severity of postoperative pain, edema, trismus and alveolitis between smoking and non-smoking otherwise healthy patients following third molar surgery. Total of 100 otherwise healthy patients were participated. Subjects were divided into 4 groups according to the daily number of cigarette smoking. Pain was assessed using a visual analogue scale during the postopertive seven days, edema and trismus are evaluated by using reference points on postoperative 2nd and 7th days, the number of patients with alveolitis and the symptoms of alveolitis are noted. According to the data obtained the effect of smoking is statistically significant on the severity pain, edema and trismus, which is significantly increased and incidence of alveolitis is also significantly increased in smoking subjects.