Yedi farklı analjezik antiinflamatuar ilacın postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerine etkileri
The Effects of the seven different analgesic, oral antiinflamatory drugs on postoperative edema, pain and trismus
- Tez No: 69575
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN DELİLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
-103- ÖZET Diş hekimliğinin Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilimdalı'nın en geniş uğraş alanı olan gömülü 3. molar dişlerinin cerrahi çekimi sonrası ağrı, ödem ve trismus gibi inflamatuar cevaplar sık gözlenmektedir. Bu çalışmada tenoksikam, naproksen sodyum, etodolak, asetilsalisilik asit, metilprednisolon, diflunizal ve ketorolak tromethamol'dan oluşan 7 ayrı analjezik- antiinflamatuar ajanın ağrı, ödem ve trismus parametrelerine etkileri plasebo kontrollü olarak araştırılmıştır. Benzer konumlu alt gömülü yirmi yaş dişi olan ve sistemik bir kontrendikasyonu bulunmayan 63 hastanın dahil edildiği çalışmamızda tenoksikam 20 mg., günde 1 kez, naproksen sodyum 275 mg., günde 3 kez, etodolak 200 mg., günde 3 kez, asetilsalisilik asit 500 mg., günde 3 kez, diflunizal 500 mg., günde 2 kez ve ketorolak tromethamol 10 mg., günde 2 kez operasyondan sonra 5 gün süre ile, metilprednisolon, operasyondan 1 saat önce 64 mg. ve operasyondan sonra 16 mg. günde 1 kez, kullandırılmıştır. Ağrı değerlerine operasyon sonrası ilk 8 saat ve 1., 2., 3., 4., 5., 7. ve 14. günlerde“V.A.S. Metodu”ile ; trismus değerlerine“Boley Pergeli”ile ve ödem değerlerine ise“Fotoğraflama Metodu”ile operasyon öncesi ve operasyon sonrası 1., 3., 7. ve 14. günlerdeki değerler baz alınarak bakılmış ve değerlendirilmiştir. Bu sonuçların istatistiki değerlendirmeleri Student T (Two Sample T) Testi ile yapılmış ve anlamlılık değerleri belirlenmiştir.-104- Operasyon sırasında ve sonrasında kanama problemi, alveolit, infeksiyon gibi kornplikasyonlar oluşmamış, ilaçlanıl hiçbirinde ilaç kesimini gerektirecek bir yan etki gözlenmemiştir. Ağrı ve trismus parametrelerinde student-t testine göre ilaçlar arası istatistiki olarak belirgin bir fark gözlenmemişken, ödem parametresinde bir steroid olan metilprednisolon grubu lehine diğer NSAÎ ilaçlara göre istatitikî olarak anlamı derecede fark gözlenmiştir, Plasebo grupları arasında istatistiki olarak anlamlı bir farkın bulunmadığı çalışmamızda; ağrıda : Asetilsalisüik asit, ketorolak tromethamol, diflunizal, metilprednisolon, etodolak, naproksen sodyum ve tenoksikam şeklinde; ödemde: Metilprednisolon, naproksen sodyum, tenoksikam, aseîilsalisilik asit, diflunizal, ketorolak tromethamol ve etodolak şeklinde; trismusta ise : Asetilsatisîlik asit, ketorolak tromethamol, metilprednisolon, naproksen sodyum, diflunizal, etodolak ve tenoksikam şeklinde etkinlik sıralaması belirlenmiştir.-105- SUMMARY Removal of the third molars is tlıe widest field of the Oral and Maxillofacial Surgery. Pain, swelling and trismus are the iııflammatory responses often seen after the removal of impacted third molars. in thîs study a group of analgesic-antünflammatory agents consisting tenoxicam, naproxen sodium, etodolac, acetylsalicylic acid, methylprednisolone, diflunisal and ketorolac trotnethamol were used and their effects on pain, swelling and trisrnus were investigated piasebo controlled. Sixty-three healthy patîents undergoing the removal of symetricaily placed bilateral lower third raolars and havîng no systemie contraendications were assîgned to receive tenoxicam, 20 mg, önce a day, naproxen sodium, 275 mg. three tirnes a day, etodolac, 200 mg. three times a day, acetylsalicylic acid, 500 m g. three times a day, diflunisal, 500 mg, twice a day, ketorolac tromethamol 10 mg. twice a day, for five days postoperatively and methylprednisolone, 64 mg. preoperatively and 16 mg. önce a day for five days postoperatively. The evahıation of the values were condueted by using“V.A.S. Method”for pain during the 8* hour and l., 2., 3., 4., 5., 7. and 14th days after the operation;“Boley Compass”for trismus and“Photography Method”for swelling preoperatively and during the 1., 3., 7, and 14* days after the operation. The results were evaiuated and the efficaey of the results were determined by using Student T (Two Sample T) test.
Özet (Çeviri)
-105- SUMMARY Removal of the third molars is tlıe widest field of the Oral and Maxillofacial Surgery. Pain, swelling and trismus are the iııflammatory responses often seen after the removal of impacted third molars. in thîs study a group of analgesic-antünflammatory agents consisting tenoxicam, naproxen sodium, etodolac, acetylsalicylic acid, methylprednisolone, diflunisal and ketorolac trotnethamol were used and their effects on pain, swelling and trisrnus were investigated piasebo controlled. Sixty-three healthy patîents undergoing the removal of symetricaily placed bilateral lower third raolars and havîng no systemie contraendications were assîgned to receive tenoxicam, 20 mg, önce a day, naproxen sodium, 275 mg. three tirnes a day, etodolac, 200 mg. three times a day, acetylsalicylic acid, 500 m g. three times a day, diflunisal, 500 mg, twice a day, ketorolac tromethamol 10 mg. twice a day, for five days postoperatively and methylprednisolone, 64 mg. preoperatively and 16 mg. önce a day for five days postoperatively. The evahıation of the values were condueted by using“V.A.S. Method”for pain during the 8* hour and l., 2., 3., 4., 5., 7. and 14th days after the operation;“Boley Compass”for trismus and“Photography Method”for swelling preoperatively and during the 1., 3., 7, and 14* days after the operation. The results were evaiuated and the efficaey of the results were determined by using Student T (Two Sample T) test.-106- No bleeding problem, alveolitis, infections or any other side effect that may result to stop the treatment was seen. Although the pain and trismus values did not vary for these agents and we did not observed any statistical differences between NSAI drugs, methylprednisolone that is a member of the steroid group has shown favorable statistical difference, when swelling was considered. The order of efficacy of the used drugs according to the parameters of consideration are determined as: Acetylsalicylic acid, ketorolac tromethamol, diflunisal, methylprednisolone, naproxen sodium and tenoxicam, for pain, methylprednisolone, naproxen sodium, tenoxicam, acetylsalicylic acid, diflunisal, ketorolac tromethamol and etodolac, for swelling and acetylsalicylic acid, ketorolac tromethamol, methylprednisolone, naproxen sodium, diflunisal, etodolac and tenoxicam for trismus.