İşitme kaybı olan yetişkinlerde gürültüde konuşmayı ayırt etme ve maskeleme seviye farkı test performanslarının karşılaştırılması
Comparison of speech i̇n noise and masking level difference test performance adults with hearing loss
  1. Tez No: 607833
  2. Yazar: AYNUR UÇMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kişilerin büyük çoğunluğu gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamakta şikayetçi olurlar. Yaşanan bu şikayet ortamdaki gürültünün türüne, seviyesine ve öteki özelliklerine bağlıdır. Normal işitmeye sahip bireyler gürültüde konuşmayı anlamakta zorlanır ancak işitme kaybına sahip bireyler gürültüde konuşmayı anlamakta daha fazla zorlanmaktadır. Binaural işitme, gürültü varlığında uyaranları algılama ve anlama konusunda önemli bir rolü vardır. İşitme kaybı olan bireyler, gürültülü ortamlarda hedefindeki uyaranı anlamasını sağlayan mekanizmada bozulmalar olabilir. Amacımız işitme kayıplı bireylerde gürültüde konuşmayı ayırt etme ve beyin sapı düzeyinde işitesel işlemleme becerisini değerlendirmektir. Bu çalışma 30 sensörinöral işitme kaybına sahip yetişkin ve 30 iletim tipi işitme kaybına sahip yetişkin katılımcı ilegerçekleşmiştir. Beyin sapı düzeyinde işitsel işlemlemesini ölçmek için maskeleme seviye farkı testi (MSF) ve gürültüde konuşma becerisini ölçmek için gürültüde konuşmayı ayırt etme (GKAE) testi kullanılmıştır. Normal işitmesi olan yetişkinler ve işitme kaybı olan yetişkinlerin MSF değerleri ve GKAE skorları karşılaştırılmıştır. Ve işitme kayıplı yetişkinlerin, normal işitmesi olan yetişkinlere göre MSF değerlerinde ve GKAE skorlarında düşüş görülmüştür ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sensörinoral işitme kaybı olan yetişkinler ve normal işitmesi olan yetişkinlerde MSF değerleri ve GKAE skorları arasında bir korelasyon görülmezken, iletim tipi işitme kaybı olan yetişkinlerde 500 Hz ile yapılan MSF değerleri ile GKAE skorları arasında korelasyon görülmüştür. Bu çalışma sonucunda işitme kayıplı yetişkinlerin gürültüde konuşmayı ayırt etme ve beyin sapı düzeyinde işitsel işlemlemesi üzerinde olumsuz etkisi olduğu gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler; Gürültüde anlama, maskeleme seviye farkı testi Anahtar Kelimeler; Gürültüde anlama, maskeleme seviye farkı testi
Özet (Çeviri)
Most people complain about understanding speech in noisy environments. This complaint depends on the type, level and other characteristics of the ambient noise. Individuals with normal hearing have difficulty understanding speech in noise, but individuals with hearing loss have more difficulty understanding speech in noise. Binaural hearing has an important role in detecting and understanding stimuli in the presence of noise. Individuals with hearing loss may have impairments in the mechanism that allows them to understand the target stimulus in noisy environments. Our aim is to distinguish speech in noise in hearing impaired individuals and to evaluate auditory processing skills at brain stem level. This study was conducted with 30 adult sensorineural hearing loss and 30 conductive hearing loss adult participants. Masking level difference test (MLD) was used to measure auditory processing at the brainstem level, and speech-in-noise test was used to measure speech ability in noise. MLD values and speech-in-noise test scores of adults with normal hearing and adults with hearing loss were compared. And there was a decrease in MLD values and speech-in-noise test scores of adults with hearing loss compared to adults with normal hearing and was statistically significant. While there was no correlation between MLD values and speech-in-noise test scores in adults with sensorinoral hearing loss and adults with normal hearing, there was a correlation between MLD values at 500 Hz with speech-in-noise test scores in adults with conductive hearing loss. As a result of this study, it has been shown that adults with hearing loss have a negative effect on noise discrimination and speech processing at brain stem level. Keywords; masking level difference, speech in noise Keywords; masking level difference, speech in noise