Türkiye'de yayılış gösteren bazı otbiçen (Arachnida: Opiliones) türlerinin 16S rRNA ve mitokondriyal sitokrom oksidaz I (COI) genlerine dayalı moleküler analizi
Molecular analysis of the some species of harvestmen distiributed in Turkey based on 16S rRNA and mitochondrial cytochrome oxidase I (COI) genes
  1. Tez No: 607839
  2. Yazar: PINAR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YILDIRIM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Moleküler yöntemler, farklı taksonlara ait organizmaların tanımlanmasında ve filogenetik ilişkilerinin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Mitokondriyal genoma ait olan SOI ve 16S rRNA genleri, DNA barkod bölgelerindendir. Çalışmada; Türkiye'de yayılış gösteren Nemastomatidae, Sclerosomatidae ve Phalangiidae familyalarına ait bazı otbiçen türlerinin moleküler özellikleri, SOI ve 16S rRNA genleri kullanılarak araştırıldı. Çalışmada, 17 türe ait 127 birey incelendi. Sanger-Coulson metodu ile elde edilen nükleotid dizileri Finch TV 1.4 programında görüntülendi. Diziler, Codon Code Aligner V.8.0:2 programı ile analiz edildi. Çift yönlü olarak dizilenen bilgiler Fasta formatında kaydedildi. Mega 7.0.26 programında Neighbor joining yöntemi kullanılarak soy ağaçları oluşturuldu ve genetik mesafe belirlendi. Nelima pontica Charitonov, 1941 türüne ait haplotipler için median joining Network analizi yapıldı. 16S rRNA gen bölgesi için çalışılan 9 bireye ait 5 haplotip ve SOI gen bölgesi için ise çalışılan 4 bireye ait 3 haplotip belirlendi. Filogenetik analiz sonuçlarına göre 16S rRNA gen bölgesine ait verilerin, SOI gen bölgesine ait verilerden daha fazla morfolojik verileri desteklediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Molecular methods are used to identify organisms belonging to different taxa and to determine their phylogenetic relationships. SOI and 16S rRNA genes in the mitochondrial genome are DNA barcode regions. In this study, molecular characterization of some opiliones species distributed in Turkey belonging to Nemastomatidae, Sclerosomatidae and Phalangiidae families were investigated using the SO and 16S rRNA genes. 127 individuals belonging to 17 species were examined in the study. The nucleotide sequences obtained by the Sanger-Coulson method were viewed in the Finch TV 1.4 program. Sequences were analyzed with Codon Code Aligner V.8.0: 2 program. The datas of two-way sequence was recorded in Fasta format. Genealogical trees were constructed by using Neighbor joining method in Mega 7.0.26 program and genetic distance was determined. Median joining Network analysis was performed for haplotypes belonging to Nelima pontica Charitonov, 1941 species. Five haplotypes of 9 individuals studied for 16S rRNA gene region and three haplotypes of 4 individuals studied for SOI gene region were determined. According to the results of phylogenetic analysis, 16S rRNA gene region datas supported morphological characters in opilioned taxonomy than SOI gene region datas.