Türkiye'de yayılış gösteren bazı otbiçen (Arachnida: Opiliones) türlerinin element analizi
Element analysis of some harvsetmen (Arachnida: Opiliones)species in Turkey by XRF method
- Tez No: 674591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Doku ve hücrelerde ozmotik dengenin ayarlanması, protein, nükleik asit ve yağ gibi önemli moleküllerin oluşumunda görev alan elementlerin ozmotik, yapısal ve biyokimyasal olmak üzere üç önemli işlevleri bulunur. Ülkemizin farklı yaşam alanlarından toplanan Gilijarovya tenebricosa, Histricostoma caucasicum, Mitopus morio, Nelima pontica ve Odiellus zecariensis türlerinin erkek ve dişi bireylerin de XRF de elemental analizi yapıldı. Sonuçta 16 inorganik element (Kalsiyum (Ca), Kükürt (S), Klor (Cl), Fosfor (P), Mangan (Mn), Çinko (Zn), Demir (Fe), Bakır (Cu), Sodyum (Na), Krom (Cr), Magnezyum (Mg), Nikel (Ni), Potasyum (K), Alüminyum (Al), Titanyum (Ti), ve Silisyum (Si)) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Elements that play a role in the adjustment of osmotic balance in tissues and cells, and the formation of important molecules such as protein, nucleic acid and fat have three important functions: osmotic, structural and biochemical. Elemental analysis of male and female individuals of Gilijarovya tenebricosa, Histricostoma caucasicum, Mitopus morio, Nelima pontica and Odiellus zecariensis species collected from different habitats in Turkey was performed by XRF method. According to results of the analysis, 16 inorganic elements (calcium (Ca), sulfur (S), chlorine (Cl), phosphorus (P), manganese (Mn), zinc (Zn), iron (Fe), copper (Cu), sodium (Na), chromium (Cr) , magnesium (Mg), nickel (Ni), potassium (K), aluminum (Al), titanium (Ti) and silicon (Si)) were detected in the study.