Titanyum katkılamalı nicomnın manyetik şekil hafıza alaşımlarının elde edilmesi ve martensitik faz geçişi - kalorik özelliklerinin araştırılması
Investigation of martensitic phase transformation and caloric properties of ti doped nicomnin magnetic shape memory alloys
- Tez No: 607843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ BARIŞ EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında Titanyum katkılamalı NiCoMnIn tabanlı manyetik şekil hafıza alaşımlarında martensitik geçiş ve manyetokalorik etkinin araştırılması hedeflenmiştir. Ni - Co - Mn – X (X = In, Sn, Sb) Heusler alaşımları manyetik şekil hafıza etkisi, manyetokalorik etki, manyetotermal gibi çok yönlü özelliklere sahip olmaları bakımından malzeme bilimi bakımından gelecek vaat etmektedir. Bu alaşımların ucuz, hemen her polikristalde tek ve çift yönlü şekil hafıza etkisinin gözlenebilmesi sebebiyle pratik uygulamalar için mükemmel manyetik şekil hafıza alaşımı adayı olarak gösterilmektedir. Bu alaşımların yapısal geçişi araştırıldığında manyetik özelliklerine ek olarak çok fonksiyonlu özelliklerinin en uygun düzeyde olduğu gözlenmiştir. Birçok çalışma Co ekli alaşımların manyetokalorik etkileri üzerine yoğunlaşmıştır. Son çalışmalara bakıldığında yüksek sıcaklık aralığında manyetik şekil hafıza etkisinin en uygun düzeyde gözlemlendiği alaşımın Ni-Co-Mn-In olduğu görülmüştür. Ancak düşük sıcaklıktaki faz diyagramı henüz açıklanmamıştır. Ti katkılamalı Ni44Co5Mn37.5In12.5 alaşımının sıcaklığa bağlı fonksiyonel özellikleri ve kompozisyonunu anlayabilmek için bu alaşım sisteminin faz diyagramının tamamlanması büyük önem taşımaktadır. Yapılan deneylerde Ni44Co5Mn37.5In12.5 numuneleri ark ergitme yöntemi ile elde edilmiştir. Numunelerin yapısal, manyetik, manyetokalorik özellikleri incelenmiştir. Ark ergitme işlemi yapılmıştır. Ardından SEM görüntüleri çekilip EDX görüntülerine bakılmıştır. Isısal özellikleri incelenip, geçiş sıcaklıkları belirlenmiş ve DSC ölçüm grafiği çizilmiştir. Manyetik özellikleri incelenip VSM'den elde edilen verilere göre termomanyetik grafikleri çizilip manyetik geçiş noktaları grafiklerde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the martensitic transition and magnetocaloric effect in NiCoMnIn based mechanical forming alloys with Titanium properties. Ni - Co - Mn - X (X = In, Sn, Sb) Heusler Alloys These alloys are shown to be the perfect magnetic forming alloy candidate for practical practice where cheap, immediate polycrystalline unidirectional and bidirectional forming memory effects need to be observed. The structural transition of these alloys was observed where the multifunctional properties in addition to the magnetic properties being investigated were optimal. Excessive work Co-attached alloys In recent studies, it is seen that the alloy with high temperature forming effect is optimally observed in Ni-Co-Mn-In. However, the phase diagram at low temperature has not yet been explained. Since they can understand the temperature-dependent properties and composition of the Ti doped Ni44Co5Mn37.5In12.5alloy, it is important in the basic planning for these alloys to be made here. In the experiments Ni44Co5Mn37.5In12.5 samples were obtained by arc melting method. Structured structural, magnetic, magnetocaloric of samples. Arc melting was performed. Then SEM images were taken and EDX images were examined. Thermal analysis analysis, DSC measurement graph was drawn. According to the data obtained from VSM, thermomagnetic graphs are drawn and magnetic transition points are on the graphs