Okul öncesi dönemdeki çocukların öyküleme yoluyla dil becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of preschool children's language skills through narrative
- Tez No: 607853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PİŞTAV AKMEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada, okul öncesi dönemdeki çocukların dil becerilerini öyküleme yoluyla değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Ege Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na başvuran, okul öncesi dönemdeki 4-6 yaş grubu normal işitmeye sahip 100 çocuktan oluşmuştur. Araştırmada çocukların alıcı ve ifade edici sözel dil becerilerini değerlendirmek amacıyla Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi (TEDİL) ve dil becerisini değerlendirmek için The Edmorton Narrative Norms Instrument (ENNI) öyküleme aracı kullanılmıştır. Öyküleme analizinden alınan dil örneklerinde OSU ( Ortalama Sözce Uzunluğu), FSÖZS ( Farklı Sözcük Sayısı), TSÖZS ( Toplam Sözcük Sayısı) incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 48-60 ay arası yaş grubunda 50 , 61-72 ay arası yaş grubunda 50 olmak üzere toplam 100 çocuk dahil edilmiştir. 48-60 aylık çocukların TEDİL alıcı dil standart puanlarının ortalaması 98.82±9.08, ifade edici dil standart puanlarının ortalaması 97.02±6.63 dür. 61-72 aylık çocukların TEDİL alıcı dil standart puanlarının ortalaması 103.46±8.24, ifade edici dil standart puanlarının ortalaması 99.34±8.24 dür.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study was to evaluate the language skills of preschool children through narrative . Method: The study consisted of 100 children with normal hearing in the preschool age group of 4-6 years old who applied to the Department of Otorhinolaryngology, Ege University Hospital. In the study, Turkish Early Language Development Test (TEDIL) was used to evaluate the receptive and expressive verbal language skills of children, and The Edmorton Narrative Norms Instrument (ENNI) storytelling tool was used to assess language skills. OSU (Mean Word Length), FSÖZS (Number of Different Words), TSÖZS (Total Words) were examined in the language samples taken from the narrative analysis. Results: A total of 100 children, 50 in the age group of 48-60 months and 50 in the age group of 61-72 months were included in the study. The mean scores of TEDİL Receiver Language Standard Scores of 48-60 months old children were 98.82 ± 9.08, and the mean Expressive Language Standard Scores were 97.02 ± 6.63. The mean of the TEDIL Receiver Language Standard scores of 61-72 months old children was 103.46 ± 8.24, and the mean Expressive Language Standard scores were 99.34 ± 8.24.