Dijital öyküleme ile sunulan bibliyoterapinin okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the impact of bibliotherapy presented with digital storytelling on emotion regulation skills of preschool children
  1. Tez No: 965226
  2. Yazar: KERİME MERYEM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU YALMAN POLATLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırma, gelişimsel bibliyoterapi kapsamında okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerilerini desteklemeyi ve farklı hikâye anlatım yöntemlerinin etkisini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada deneysel bir çerçevede dijital öyküleme ve geleneksel okuma yöntemleriyle okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerilerini desteklemeyi amaçlayan bibliyoterapi kullanılmıştır. Araştırmada, bibliyoterapi uygulamalarının geleneksel okuma ve dijital öyküleme yöntemiyle sunulması arasındaki etkililik farkları değerlendirilmiştir. Ayrıca, herhangi bir müdahale almayan kontrol grubu ile karşılaştırılarak, bibliyoterapinin çocukların duygu düzenleme becerileri üzerindeki genel etkisi incelenmiştir. Araştırma sürecinde yazılan ve çizilen 4 kitaplık bibliyoterapi serisi, çocuklara geleneksel okuma ve dijital öyküleme yöntemleriyle sunulmuş; duygu düzenleme becerilerindeki değişim ise“Duygu Düzenleme Ölçeği”aracılığıyla ebeveyn ve öğretmen değerlendirmeleri üzerinden ölçülmüştür. Araştırma, ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, örneklemi 60-72 ay aralığında yer alan toplam 91 çocuktan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular, bibliyoterapi uygulamalarının okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerilerinin gelişimine katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Her iki yöntemle sunulan bibliyoterapi uygulamaları etkili bulunmakla birlikte, dijital öyküleme yöntemi özellikle uzun vadede elde edilen yüksek ortalama puanlarla dikkat çekmiştir. Çalışma, okul öncesi döneminde duygu düzenleme becerilerini destekleyen etkili müdahale yöntemlerini belirlemek ve eğitimde dijital araçların kullanımına yönelik kanıta dayalı bilgiler sunmak açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The research aims to support emotion regulation skills of preschool children within the scope of developmental bibliotherapy and to comparatively examine the effect of different storytelling methods. In the research, bibliotherapy was used in an experimental framework aiming to support preschool children's emotion regulation skills with digital storytelling and traditional reading methods. In the study, the differences in the effectiveness of bibliotherapy practices between traditional reading and digital storytelling methods were evaluated. In addition, the overall effect of bibliotherapy on children's emotion regulation skills was examined in comparison with the control group that did not receive any intervention. The bibliotherapy series of 4 books written and drawn during the research process was presented to children through traditional reading and digital storytelling methods; the change in emotion regulation skills was measured through the“Emotion Regulation Scale”through parent and teacher evaluations. In the study, which was conducted with pre-test-post-test control group experimental design, the study group consisted of 91 children aged 60-72 months. The findings of the study reveal that bibliotherapy practices contribute to the development of emotion regulation skills of preschool children. Both methods of delivering bibliotherapy were found to be effective; however, the digital storytelling method stood out, particularly with the higher average scores obtained in the long term. This situation has been determined that the traditional narration method provides a faster change, while digital storytelling shows a sustainable effect in long-term measurements.