Activity based costing, management and budgeting, with an application to the hospitality sector
Aktivite tabanlı maliyet, yönetim ve bütçeleme, otel sektörüne uygulamalı
  1. Tez No: 607866
  2. Yazar: MESHAL ALSORKHEEE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA BOYDAŞ HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı, otelcilik sektöründe Faaliyete Dayalı Model uygulamasının başarısını belirlemekte olan bu model, ürün ve hizmetleri içeren yeni bir yapı inşa etmek için faaliyete giren Faaliyete Dayalı Maliyetleme ile başlayan üç ana eksenden oluşmaktadır. Bu ürünler ve servisler tarafından tüketilen, doğrudan veya dolaylı olarak ve ardından bu faaliyetlerin her birinin maliyetini doğru bir şekilde ve etkinliği ürünle ve hizmetle ilişkilendiren Maliyet Sürücüsüne bağlı olarak belirleyip ardından her hizmet veya ürün için bu faaliyetler için maliyet havuzu oluşturarak bağımsız olarak ve hizmetler ve ürünler için bu maliyet havuzunun toplamı, ürünleri ve hizmetleri etkinliklerle bağlayacak şekilde otelin toplam maliyetidir, bu faaliyetler farklı otel kaynaklarını tüketir. Bu durumda rol ikinci eksende, yani Faaliyete Dayalı Yönetim sistemi, katma değer etkinliğini iyileştirmek amacıyla Girdi olarak Faaliyete Dayalı Maliyetleme verilerini kullanarak katma değeri olmayan faaliyeti sınırlandırmak, bu şirketin kârlılığını arttırmak ve katma değeri yüksek ürünler sunmak için yol açacaktır; ayrıca yöneticilerin operasyonların performansını iyileştirmelerine ve faaliyetleri analiz ederek maliyetleri düşürmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır ve Yöneticilerin ürünlerin maliyetini belirlemek için daha doğru yöntemler geliştirmelerine yardımcı olmak için. Faaliyet Tabanlı Bütçeleme, faaliyet felsefesine dayalı Faaliyet Tabanlı Maliyetleme verilerini de kullanır ve bütçe performansının genel kriteridir, Faaliyete Dayalı Maliyetleme'ye ayrılır ve Ürüne değer katmayan belirli faaliyetlere veya faaliyetlere tahsis edilmemiş maliyetleri dahil etmeyin, ürünlerin büyüklüğünü belirlemek ve daha sonra belirli bir süre için işi yapmak için gereken faaliyet seviyesini belirlemekle başlayan bir finansal plandır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine the success of the application of the Activity Based Model in the hospitality sector, this model consists of three main axes which start from Activity Based Costing that works to build a new structure containing products and services and all the activities consumed by these products and services, whether directly or indirectly and then determine the cost of each of these activities accurately and depending on the Cost Driver that links the activity with the product And service and then make cost pool for these activities for each service or product independently and the sum of these cost pool for services and products is the combined cost of the hotel, in a way that links products and services with activities, these activities consume different hotel resources., The role then comes on the second axis, namely the Activity-Based Management system this using the Activity Based Costing data as an input in order to improve the added value activity and eliminate the non-value-added activity, this will lead to Increase the profitability of the company and provide products with high value added, also it is a tool designed to help managers improve the performance of operations and to reduce costs by analyzing activities, and to help managers to develop more accurate methods to determine the cost of products., Activity Based Budgeting is also used the Activity Based Costing data based on the philosophy of activities and are the general criterion for budget performance, they are allocated to Activity Based Costing and do not include any costs not allocated to specific activities or activities that do not add value to the product, it's a financial plan that starts with determining the size of the products and then determining the level of activity required to perform the work for a certain period