Europeanization of local administrations in Turkey: The case of İzmir Metropolitan Municipality
Türkiye'deki yerel yönetimlerin Avrupalılaşması: İzmir Büyükşehir Belediyesi örneği
  1. Tez No: 607870
  2. Yazar: ANIL ADADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK YAVÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'nin 1999 Helsinki Zirvesi'yle başlayan Avrupa Birliği'ne adaylık süreci Türkiye'deki belediyeler için AB'nin yerel yönetimler için sunduğu fırsatlardan yararlanabilme olanağı sunmuştur. Türkiye'deki yerel yönetimlerin AB ile olan ilişkilerini merkezine koyan bu çalışmada, belediyelerin 1999 ile 2018 yılları arasında AB ile nasıl bir ilişki kurdukları üzerinde durulmuştur. Teorik olarak Avrupalılaşma literatüründe yararlanılıp farklı Avrupalılaşma modelleri sunulmaya çalışılmıştır. John'un“ladder”(merdiven) modeli temel alınmıştır. Geniş bir literatür taramasının içinde, merdiven modeli bağlamında AB fonlarının gelişiminden, şehir ağlarının rollerinden ve Brüksel ofislerinin öneminden bahsedilip Avrupalılaşmanın yerel yönetimlerde uygulandığı örneklere yer verilmiştir. Türkiye'deki belediyelerin AB ile kurdukları ilişkileri anlamak için ise İzmir Büyükşehir Belediyesi vaka çalışması olarak ele alınmıştır. Belge taramasını desteklemek için 12 farklı elit ile mülakat yapılmıştır. Yapılan süreç analizi sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ağ kurma seviyesinde Avrupalılaştığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union has offered many opportunities for local administrations in the EU. When Turkey's official accession process has started in Helsinki Summit 1999, local administrations in Turkey have found a chance to take advantage of these opportunities. This thesis focuses on the question of how the local administrations in Turkey established relationships with the EU from 1999 to 2018. Europeanization is used as a conceptual framework. In this context, different Europeanization models are presented. This thesis is based on John's ladder model. By providing a comprehensive literature review, this thesis also mentions the evolution of EU funds, the role of city networks for the EU and Brussels offices. To understand the interplay between the EU and local administrations in Turkey, Izmir Metropolitan Municipality is considered as case study. Documents related to Izmir Metropolitan Municipality were analyzed and 12 elite interviews were conducted. At the end of the process tracing, it is stated that Izmir Metropolitan Municipality had been Europeanized at the level of networking.