Tekstil sanatında zanaatin yeri
The place of handicrafts in textile art
  1. Tez No: 607872
  2. Yazar: FATMA BÜYÜKSOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM ASUMAN ÇİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma, tekstil sanatında kullanılan en yaygın tekstil zanaarleri göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir. Tekstil zanaatlerinin tekstil sanatı eserlerinde kullanılmasının araştırılması amaçlanmıştır. Tekstil sanatının geçmişten günümüze değişimi, gelişimi incelenmiştir. Beş bölüm şeklinde hazırlanan bu çalışmanın ilk bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde tekstil olgusunun tarihi ve gelişimi araştırılarak, insanların ihtiyaçlarına yönelik gelişimlerinden kısa bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, genel olarak Dokuma, Örme, Keçecilik, Baskı, Boyama, Düğüm, Dikiş, Nakış, Yorgan ve Kırkyama zanaatleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, sanat olgusu ve tekstil sanatı genel bir bakış ile açıklanmıştır. Bu bölümde (tapestry) duvar halıları, Arts and Crafts Hareketi, Bauhaus Dokuma Atölyesi ve atölye sanatçılarının yanı sıra ilk Lozan Bienali'nden ve Lif Sanatından bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, ikinci bölümde anlatılan tekstil zanaatlerini kullanan tekstil sanatçıları ve eserleri incelenmiştir. Kullandıkları tekniklerin eserlerinde oluşturduğu etkileri gösteren görsellere yer verilmiş ve sanatçıların tekstil sanatına bakış açılarına değinilmiştir. Ayrıca tekstil sanatçısı olmadıkları halde tekstil malzeme ve zanaatlerini kullanan sanatçıların çalışmalarına da yer verilmiştir. Bu çalışmanın sonuç kısmında ise, tekstil sanatında kullanılan teknikler hakkında yapılan tüm araştırmalar ve elde edilen veriler sonucunda, tekstil sanatında tekstil zanaatlerinin önemi ve potansiyeli irdelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work has aimed to highlight the most common handicrafts used in textile art, in addition to the research of the use of those handicrafts in textile works of art. The gradual change from past to present and progress of textile art has also been analyzed. The work consists of five chapters; the first of which is the introduction. The second chapter discusses the history and development of the textile phenomenon and the progress in regards to people's needs. In the third chapter the term 'handicrafts' is studied and textile handicrafts are discussed in detail. These include techniques like weaving, knitting, felt, printing, dyeing, knotting, embroidery, stitching, quilt, and patchwork. In chapter four, the phenomenon of 'art' is gone over and textile art is evaluated with a general point of view. The movements and initiatives that let textile art reach to present are discussed. The Arts and Crafts Movement in the process of transformation of tapestry to modern day fiber art, Bauhaus Weaving Studio and studio artists, The Lausanne Biennial and Fiber Art have also been mentioned. The fifth chapter covers the works of textile artisans that utilize and interpret the textile handicrafts listed in chapter two. How those techniques affect their work is demonstrated with visuals and their perspective for those handicrafts is covered. Moreover, the works of artist that utilize textile material and handicrafts even though they are not textile artists are also included. In the conclusion part; as a result of all researches and the data collected about the techniques used in textile art, the importance and potential of textile handicrafts for textile art is examined and interpreted.