Les principes et les problèmes d'integration de l'Approche actionnelle dans 'Nouveau Rond-Point 1'
Yöntem kitabımız olan 'Nouveau Rond-Point 1''de Eylemsel yaklaşımın ilkeleri ve uygulanmasında karşılaşılan sorunlar
  1. Tez No: 607882
  2. Yazar: AYLA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamız, yöntem kitabımız olan Nouveau Rond-Point 1" aracılığıyla Fransızca öğreniminde kullanılan eylemsel yaklaşımın sınıfta uygulanmasında karşılaşılan sorunları incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda eylemsel yaklaşımın temel özelliklerini ortaya koyduk. Bu yaklaşım sosyal eylem üzerinde durmaktadır. Bir başka deyişle, öğrenme ve uygulama arasında karşılıklı ilişki bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, iletişim, etkileşim ve birlikte hareket etmeyle daha etkin bir öğrenme ortamı yaratabiliyoruz. Yani, artık belirli kurallara göre öğrenmiyoruz, bu dili nasıl öğrenebileceğimizi keşfediyoruz. Kısacası, bir yabancı dili öğrenmenin en etkili yolu onu yaşamaktan geçer. Eylemsel yaklaşımı baz alarak hazırlanmış olan yöntem kitabımız Nouveau Rond-Point 1 de gerçekleştirilmesi beklenen proje esaslarını, Avrupa ortak başvuru metni ilkeleri ışığında analiz ettik. Genel anlamda, görevlerin, başvuru metninin önerdiği eylem odaklı yaklaşımın ilkelerini benimsediğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Our study aims to examine the problems concerning the integration of the action-oriented approach via Rond-Point 1“ in a class where French is taught as a foreign language.At that point,We explained the action-oriented approach by demonstrating the essential traits.Action-oriented approach focuses mainly on taking action in social life.In other words, the language and the action are thus interconnected. The communication, the interaction and the co-action take place simultaneously, in their natural atmosphere, which means that, instead of learning by applying particular rules, one gets to discover how a language is learned.In fact, the best method of learning a foreign language is ”living" it. we analyse the textbook. Nouveau Rond-Point 1 and the target tasks of six units in the light of the principals of Common European Framework of Reference for Languages. At this stage, it can be clearly stated that this textbook adopts the action-oriented approach which is based on learning through tasks.