Yirmi birinci yüzyılda deniz güvenliği kavramının Kopenhag Okulu Güvenlikleştirme yaklaşımı çerçevesinde analizi
Analysis of maritime security concept in 21th century within the framework of Copenhagen school securitization
  1. Tez No: 607881
  2. Yazar: SAİT IRKÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları yazınında sıklıkla dile getirilen, ancak tanımı üzerinde henüz bir konsensüs bulunmayan“Deniz Güvenliği”kavramı, Kopenhag Okulu tarafından ortaya konulan“Güvenlikleştirme”yaklaşımı çerçevesinde analiz edilmektedir. Çalışmada“güvenlikleştirme kuramı kimler tarafından deniz güvenliğine nasıl uygulanmıştır?”araştırma sorusuna odaklanılmıştır. Bu kapsamda, ilk olarak; deniz güvenliği terimi ve tehdit algıları tanımlanmıştır. Ardından 1995 yılında Ole Weaver tarafından ortaya konulan“güvenlikleştirme”kavramı incelenmiş ve analiz için bir çerçeve belirlenmiştir. Son olarak ise güvenlikleştirme yaklaşımının deniz güvenliğine hangi güvenlikleşitirici aktörler tarafından nasıl uygulandığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of maritime security, which is frequently mentioned in the literature of international relations and security studies, but which does not yet have a consensus on its definition, is analyzed within the framework of the“securitization”approach put forward by the Copenhagen School. The study focuses on the research question "by whom and how securitization theory is applied to maritime security? ` In this context, firstly; marine security term and threat perceptions are defined. Then the concept of securitization introduced by Ole Weaver in 1995 was examined and a framework for analysis was determined. Finally, how and by which securitization actors applied the securitization approach to maritime security was analyzed.