Kadınların Fransız devrimi'ndeki rolü: oyuncu Claire Lacombe, oyun yazarı Olympe de Gouges örneği
Women's role in the French revolution: Actress Claire Lacombe, playwright Olympe de Gouges
- Tez No: 607891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Politikaları ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada ilk olarak dünya tarihini derinden etkileyen Devrim öncesinde Fransa'nın ekonomik, sosyal ve siyasi durumuna bakılarak Devrim'in nasıl ve neden gerçekleştiği ve Devrim sonrasında Fransa'nın geldiği nokta ortaya konulmuştur. Ayrıca Fransız Devrimi'nde kadınlar ve kadın hakları ele alınmış; fikirleri ve yaptıklarıyla Fransız toplumunu etkileyen Olympe de Gouges, Claire Lacombe, Théroigne de Mericourt, Manon Roland gibi kadınlar ile bu kadınların Devrim üzerindeki etkileri gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Fransız tiyatrosu'nun Devrim öncesinde ve sonrasındaki durumu, oyun yazarları, oyuncular ve Fransız tiyatrosunu etkileyen akımlara değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Fransız Devrimine katkı sağlamış, tiyatro oyuncusu Claire Lacombe ve oyun yazarı Olympe de Gouges'un sanat ve Devrim hayatları üzerinde detaylı olarak durulmuş, Fransız Devrimi'ndeki rolleri irdelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak tüm bu bilgiler ışığından yola çıkarsak Fransız Devrimi kadın hakları, özgürlükler ve yönetim biçimi açısından tüm dünyaya etki eden bir ayaklanma olmuştur. Bu tezde ayaklanma süresince Devrime en büyük katkıyı sağlayan kadınların özellikle de sanatçı kimlikleriyle tanıdığımız Claire Lacombe ve Olympe de Gouges'un hayatları yakından incelenmiş ve araştırma sonucunda görülmüştür ki hem Claire Lacombe'un hem de Olympe de Gouges'un hayatını üç önemli olgu etkilemiştir; tiyatro, Devrim ve kadın hakları.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, by looking at the economic, social and political situation of France before the revolution which deeply influenced the history of the world; how and why the Revolution took place and the point that France came after the revolution were revealed. Women and women's rights were also discussed during the French Revolution; the women who influenced French society with their ideas and actions like Olympe de Gouges, Claire Lacombe, Théroigne de Mericourt and Manon Roland, with the effects of these women on the revolution, was tried to notice. In the second part of the study, the situation of the French Theater before and after the revolution, playwrights, actors and the movements affecting French theater are mentioned. In the third part of the study, the art and revolution lives of theater actor Claire Lacombe and playwright Olympe de Gouges were discussed in detail and their roles in the French Revolution were studied. Consequently, the French revolution has been an uprising that has affected the world in terms of women's rights, freedoms and government. In this thesis, the lives of Claire Lacombe and Olympe de Gouges, whom we know with their artistic identities, and who made the greatest contribution to the revolution during the uprising, were examined closely and it was observed that three important facts affected the life of both Claire Lacombe and Olympe de Gouges; theater, revolution and women's rights.