Türkiye'de atkılı örme makinelerin gelişimi ve örme modasına etkisi
Development and its influence on fashion of knitting weft knitting machine in Turkey
  1. Tez No: 607892
  2. Yazar: GHOLAMREZA TAHERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BİRET TAVMAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de sanayileşmeden sonara örme sektöründe makinelerin teknik açısından gelişimi ve bu gelişimlerin örme sektöründe tasarım ve statik yönünü araştırmaktır. Bu nedenle başta örme tarihini araştırıp ve bu gelişmelerin başlangıç noktasından sanayi devrime kadar örme makinelerin gelişimini takıp edip ve bu gelişmelerin nasıl adım adım sektörün şu anki duruma geldiğini göstereceğiz. Bu araştırma sürecinde Türkiye'de ilk örme sanayisinde temeli atan ve öncü olan firmaların arşivini ve tarihçesini inceleyip ve sektörün etkisini göstermeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis after the development of industrialization in Turkey in terms of technology and design in the knitting machine knitting industry sector is to investigate whether these development and activate the static direction. There for, we will first investigate the history of knitting and follow the development of knitting machines from the starting point of these development to the industrial revelation, and show how these development step by step become the sector. Laid the foundation of the first knitting industry in turkey in this research process and analyse the archive and the history of the company and pioneer going to show the impact of the sector.