Adana'da bulunan iki okulun 15-18 yaş grubu öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarının uyku kalitesine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of nutritional habits on sleep quality of 15-18 year old students group in Adana
  1. Tez No: 607913
  2. Yazar: PÜREN DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ INDRANİ KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adana ilinde 15-18 yaş adolesanların beslenme alışkanlıklarının uyku kalitesine etkisini incelemektir. Araştırma için Özel Çukurova Lisesi ve Özel Çağ Koleji öğrencilerinden oluşan 300 kişilik bir örneklem grubu üzerinde Ocak-Mayıs 2019 tarihleri arasında anket çalışması yürütülmüştür. Katılımcılara, kişisel, sağlık, beslenme alışkanlıkları ve uyku kalitesini incelemeye yönelik Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Betimleyici istatistik analizinin kullanıldığı çalışmada, öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, kişisel değişkenleri ve uyku kalitesi bakımından farklılaşma düzeyleri değerlendirilmiştir. Örneklem grubu 165 kız (%55) ve 135 erkek (%45) öğrenciden oluşmuş olup. Kadınların BKİ ortalaması 22,3±3,2 kg\m 2 iken erkek katılımcıların BKİ ortalaması 28±3,5 kg\m 2 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of dietary habits of 15-18 year-old adolescents on sleep quality in Adana. A questionnaire was conducted between January-May 2019 on a sample of 300 students consisting of Private Çukurova High School and Private Çağ College. The Personal Information Form, which consisted of questions to examine the symptoms of personal, health, nutritional habits and sleep quality, and the Pittsburg Sleep Quality Scale were used to assess sleep quality. In this study, descriptive statistics analysis was used to evaluate the differentiation levels of students in terms of nutritional habits, personal variables and sleep quality.The sample group consisted of 165 female (55%) and 135 male (45%) students. The mean BMI of the female participants was 22.3 ± 3.2kg\m 2 , while the mean BMI of the male participants was 28 ± 3.5kg\m 2 .