Antalya Boğaçayı havzasında arazi kullanımında meydana gelen değişimler ve yarattığı sorunlar
Land use changes and related problems in Antalya Boğaçayi creek watersheed
- Tez No: 607922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havza Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkemiz son yıllarda hızla büyümekte ve beraberinde çok yönlü gelişmeler kazanmaktadır. Bu gelişmelerin yanı sıra nüfusun hızla artması ile ekosistemde bozulmalar meydana gelmiştir. İnsan topluluğunun toprak, bitki ve su kaynakları üzerindeki etkisi ve bilinçsiz bir kullanımın neticesinde meydana gelen sorunları araştırmak ve alınabilecek önlemleri ortaya koymak amacıyla ülkemizin en önemli alt havzalarından biri olan Boğaçayı Havzası seçilmiştir. Bu çalışmada öncelikle havza yönetiminin bitki örtüsü, toprak, su gibi doğal kaynakların gelişiminde ve sürekliliğinin sağlanmasında, erozyon, sel ve taşkın gibi doğal sorunlara sebebiyet veren faktörlerin neler olabileceği anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca yanlış arazi kullanımının yarattığı sorunlara değinilmiştir. Çalışma alanının coğrafi konumu ile beraber karakteristik özelliklerinin ne olduğu ortaya konulmuş olup ArcGIS programı ile CORINE altlıkları kullanılarak sayısallaştırılmış olan Boğaçayı Havzası' nın arazi kullanım yapısının yıllara göre değişimi izlenmiştir. Sonuç olarak arazide doğru bir biçimde kullanım sağlanmadığı yönünde bulgulara ulaşılıp arazinin gelişen ve büyüyen nüfusun etkisi ile bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirilen yapılaşmanın varlığı ve sahanın yatağında bozulmalara neden olabilecek durumlar tespit edilip bu durumlar sonucu oluşan tahribatın yoğunluğu vurgulanmıştır. Dolayısıyla bu çalışma ekosistemimizdeki kaynakların sürdürülebilir olması amacıyla ve havzanın daha iyi bir şekilde kullanımının sağlanabilmesi doğrultusunda çözüm önerileri sunmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country has been growing rapidly experiencing various developments. In addition to these growth and developments, with fast population increase deteriorations in the ecosystem have been observed. Boğaçayı Basin, which is one of the most important sub-basins of our country, has been selected to examine the problems stemming from the abuse of earth, plant, and water recources by human communities and to determine the possible precautions that can be taken. In this study primarily the factors which lead to natural issues like erosion, flood and overflowing in the growth and sustainability of the natural recources like flora, earth and water of basin management were tried to be explained. Moreover, the problems caused by misuse of the land were also touched upon. The geographic position of the studied area was determined as well its characteristics and the yearly changes in land usage of Boğaçayı basin were observed by quantifying them through CORINE bases with ArcGIS program. As a result, findings suggested that the missue of the land were present. The increasing population which has brought uncontrolled constructions, and which may lead to deteriorations in the riverbed field were determined. The intensity of the damage caused by these situations was emphasized. All in all, this study has tried to present solutions so that the resources in ecosystem are used in a sustainable way and the basin can be benefited more efficiently.