Boğaçayı havzasında yapılan faaliyetler sonucu Antalya Körfezi'ne taşınan kirlilik yüklerinin tesbiti ve çözüm önerileri
Determination of pollution loads carried to Antalya Bay from the activities in Boğaçay catchment area and recommendations for solution
- Tez No: 131727
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET BOĞAÇAYI HAVZASINDA YAPILAN FAALİYETLER SONUCU ANTALYA KÖRFEZİNE TAŞINAN KİRLİLİK YÜKLERİNİN TESPİTİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Hakan OĞUZ Yüksek Lisans Tezi, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Şubat 2001, 110 Sayfa Türkiye'nin en temiz kıyıları Antalya Körfezi'nde bulunmaktadır. Bu bölge turizm açısından en çok yatırım yapılan ve en çok yabancı turist çeken yerdir ve ülke ekonomisi açısından da çok önemli bir yere sahiptir. Ancak körfezin gelecekte bu durumda kalması için körfeze dökülen akarsuların da denetim altına alınması gereklidir. Bir çok akarsu kendi su toplama havzalarındaki faaliyetlerin sonucu olarak taşıdıkları çeşitli kirleticileri körfeze getirip kıyı bölgesinde depolanmasına neden olmaktadırlar. Bu çalışmada, Konyaaltı bölgesinden denize dökülen Boğaçayı kirlilik potansiyeli havza bazında incelenmiş ve sayısal ortamda öncelikle tehlike arzeden bölgeler tespit edilmiştir. Hesaplanan kirlilik yükleri körfeze önemli miktarlarda bitki besin maddesi ve katı madde taşındığını göstermektedir. Bu tehdidin önlenebilmesi için alınacak önlemlerin tüm havzaya yönelik olması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Boğaçayı havzası, Kirlilik yükü, Sayısal harita, Konyaaltı plajı, Karasal kaynaklı kirleticiler, Havza planlama. JÜRİ: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA (Danışman) Doç. Dr. Ayşe MUHAMMETOĞLU Yrd. Doç. Dr. Mustafa SARI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF POLLUTION LOADS CARRIED TO ANTALYA BAY FROM THE ACTIVITIES IN BO?AÇAY CATCHMENT AREA AND RECOMMENDATIONS FOR SOLUTION Hakan O?UZ M.S. in Environmental Sciences *! Adviser : Prof. Dr. Bülent TOPKAYA February, 2001, 110 pages The cleanest coasts in Turkey are found in Antalya Bay. This region attracts many foreign tourists and most of the tourism investments are realised along these coasts. As a result, Antalya is a very important city for the country from the economical aspect. In order to maintain the existing conditions İn the Bay in the future, the streams flowing into the Bay have to be under control. Many streams carry different types of pollutants generated from the activities in their catchment areas to the Bay and these pollutants are deposited in the coastal region. In this study, the pollution level caused by Boğaçay, flowing into Konyaalti Beach, has been examined with its catchment area. The main pollution sources are determined on digital maps. The resulting pollution loads show that high amounts of plant nutrients and solids are carried to the Bay. The precautions need to be applied to the whole catchment area in order to prevent this pollution threat. KEY WORDS : Boğaçay catchment area, Pollution load, Digital map, Konyaalti Beach, Land-based pollutants, Catchment planning. COMMITTEE: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Assoc. Prof. Dr. Ayşe MUHAMMETO?LU Asst. Prof. Dr. Mustafa SARI