Plazma elektrolitik oksidasyon (PEO) yöntemi ile kaplanmış alüminyum alaşımının korozyon ve aşınma davranışının araştırılması.
Investigation of corrosion and abrasion of aluminum alloy coated with plasma electrolitic oxidation (PEO)method
  1. Tez No: 607964
  2. Yazar: BURCU SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TOTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Alüminyum ve alaşımları mühendislik uygulamalarında beklenen yüksek mekanik özelliklerinin yanısıra hafiflik gibi üstün özellikleri sayesinde otomotiv, havacılık, inşaat, gıda, biyomedikal gibi birçok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Ancak alüminyum alaşımlarının göstermiş oldukları tüm üstün özelliklerinin yanısıra agresif ve aşırı yük altındaki uygulamalarda düşük korozyon ve aşınma davranışı gibi yüzey özelliklerinin kötü olması nedeniyle kullanımları sınırlı olmaktadır. Günümüzde Alüminyum alaşımlarının kullanım alanlarını, ömürlerini ve yüzey özelliklerini artırmak için bu alaşımlara farklı yüzey işlemleri uygulanmaktadır. Alüminyum alaşımlarına uygulanan yüzey işlemlerinden biride Plazma Elektrolitik Oksidasyon (PEO) yöntemidir. Bu çalışmada farklı voltaj ve çözelti ortamında Al2024 alaşımı üzerine oksit kaplamalar büyütülmüştür. Büyütülen kaplamaların korozyon davranışları, aşınma ve yapısal özellikleri için potansiyodinamik polarizasyon, Pin-On-Disk testleri, X-Ray difraktometre ve taramalı elektron mikroskop (SEM) kullanılmıştır. Yapılan testler ve analizler sonucunda Plazma Elektrolitik Oksidiyon (PEO) yönteminin kaplamanın aşınma ve korozyon davranışı üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Diğer taraftan voltajın ve çözelti ortamının kaplama özelliklerinde etkili olduğu, 600 V voltaj ve 2g/lt KOH çözeltisinde 10 dk süreyle kaplanan numunelerde en yüksek aşınma ve korozyon davranışları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminium and its alloys are used in many different fields such as automotive, aerospace, construction, food, biomedical thanks to their high mechanical properties as well as high mechanical properties expected in engineering applications. However, in addition to all the superior properties of aluminum alloys, their use is limited due to their poor surface properties such as low corrosion and wear behavior in aggressive and overloaded applications. Nowadays, different surface treatments are applied to these alloys in order to increase their usage, life and surface properties. One of the surface treatments applied to aluminum alloys is Plasma Electrolytic Oxidation (PEO) method. In this study, oxide coatings on Al2024 alloy were grown in different voltage and different solution environments. Potentiodynamic polarization, Pin-On-Disk tests, X-Ray diffractometer and scanning electron microscope (SEM) were used for corrosion behavior, wear and structural properties of the enlarged coatings. As a result of the tests and analyzes, Plasma Electrolytic Oxidation (PEO) method has an effect on the wear and corrosion behavior of the coating. On the other hand, the highest abrasion and corrosion behaviors were obtained in the samples coated with 600 V voltage and 2 g / lt KOH solution for 10 minutes, where the voltage and solution enviroments were effective on the coating properties.