Acil tıp asistanlarının kranyal tomografiyi değerlendirmedeki yeterlilikleri
Competencies of emergency physicians in interpreting cranial tomography
- Tez No: 607971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜNEYSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Kranyal bilgisayarlı tomografi (BT) acil servislerde teşhis amaçlı sıkça kullanılmaktadır. Acil durumlarda çekilen kranyal BT değerlendirmesinde yapılacak tıbbi hataların kapsamı çok büyüktür. Zayıf anatomi bilgisi, sınırlı klinik deneyim ve radyolojik bilgi; acil hekimi ve hastası için büyük bir hataya neden olabilir. Çalışmamızda acil tıp asistanlarının kranyal BT'yi değerlendirmedeki yeterliliklerini ölçmek, radyologların yorumlarıyla ne kadar uyumluluk gösterdiklerini görmek ve bu sayede potansiyel eksik ya da yanlış yorumlamaları engellemeyi amaçladık. Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp kliniğine 01.01.2012 ile 01.07.2012 tarihleri arasında başvuran toplam 525 olgu prospektif gözlemsel olarak incelendi.Radyoloji uzmanlarının raporlarına göre acil tıp hekimlerinin kranyal BT yorumları incelendiğinde iki değerlendirme yöntemi arasındaki tesadüfi olmayan uyumun %82,3 olduğu saptandı. Acil tıp hekimleri kranyal BT yorumlarının radyoloji uzmanlarının raporları ile uyumuna istatistiksel olarak bakıldığında yorumlama doğruluğunun duyarlılığı % 92,55 özgüllüğü %94,9 , pozitif kestirim değeri %79,81 ve negatif kestirim değeri %98,32 olarak saptandı. Sonuç olarak acil tıp asistanları radyoloji uzmanları ile çok iyi bir uyum içinde kranyal BT yorumlaması yapabileceği tespit edilmiştir ANAHTAR SÖZCÜKLER : Kranyal BT, Acil Tıp Hekimi, Radyoloji Uzmanı
Özet (Çeviri)
ranial computed tomography (CT) is often used for diagnostic purposes in emergencydepartments. In the evaluation of cranial CT performed in emergency cases, the scope ofmedical errors is very large. Weak knowledge of anatomy, limited clinical experience andradiological information can cause a big mistake for emergency medicine physician and hispatient. The aim of our study is to measure emergency medicine residents' proficiency inassessment of cranial CT, to demonstrate how much their compliance is with interpretationsof radiologists and thus aimed to prevent potentially incomplete or incorrect interprettation.Total 525 cases admitted to Lutfi Kirdar Kartal Education and Research Hospital Emergency Medicine Clinic from 1 January 2012 to 1 July 2012 were examined prospectively and observationally. According to radiology specialists' reviews, emergency medicine physicians'cranial CT interpretations were examined and non-random alignment between the two evaluation methods was found to be 82,3 %. Consistence of emergency medicine physicians'cranial CT interpretations and reports of radiology specialists were statistically viewed and sensitivity of the acurracy of the interpretation was detected 92,55 % , specificity 94,9 %,positive predictive value 79,81 % and negative predictive value 98,32 % were detected. As aresult, emergency medicine residents can interpret cranial CT in good agreement with radiology specialists has been found. KEY WORDS: Cranial CT, Emergency Medicine Physician, Radiology Specialist